شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

آلمان نه تنها یک کشور زیبا است ، بلکه یکی از قدرتمندترین کشورها در اروپا می باشد. اگر به دنبال کار هستید کشور آلمان با رشد بالای اقتصادی و نرخ پایین بیکاری ، مکان مناسبی خواهد بود. زندگی در این کشور به عنوان یک محیط زندگی و کار بسیار امن و جذاب می باشد. آلمان همچنین یکی از کشورهایی است که به دنبال کارمندانی با مهارت بالا برای کار در موقعیت های خوب می باشد و همه افراد جوان و ماهر را ترغیب می کند که به جستجوی موقعیت های کاری ایده آل در آلمان بیایند. بنابراین اگر تصمیم گرفته اید که در آلمان کار کنید ، اولین کاری که باید انجام دهید اخذ ویزای کاری آلمان است. در این مقاله شرایط اخذ ویزای کاری آلمان و مهاجرت به آلمان از طریق کار مورد بررسی قرار می گیرد.

 

 

Immigration Work

 

 

همه چیز در رابطه با اخذ ویزای کاری آلمان

یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین ویزاهای کاری در دنیا اخذ ویزای کاری آلمان به نام ویزای (Blue card) آلمان و ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker) می باشد. همان طور که ذکر شد آلمان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا را دارد به همین دلیل ویزای کاری آلمان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. اما با توجه به اینکه با کمبود نیروی کار ماهار مواجه است اقدام به جذب نیروی کار خارجی نموده است. به همین دلیل قوانین اخذ ویزای کاری آلمان در سال 2021 بسیار آسان شده است. ایرانیان می توانند برای مهاجرت به آلمان از طریق اخذ ویزای کاری و ویزای جستجوی کار در آلمان اقدام نمایند.

قوانین و شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

بسیاری از افرادی که در کشورهای مختلف به دنبال کار هستند کشور آلمان را انتخاب می کنند. قوانین مهاجرت کاری به آلمان در سال 2021 با تغییرات مثبتی مواجه شده است. با توجه به موارد زیر می توانید برای ویزای طولانی مدت آلمان اقدام کنید :

با اخذ ویزای جویای کار برای آلمان به عنوان یک مجوز اقامت بلند مدت شما می توانید به مدت شش ماه در این کشور بمانید و به دنبال کار باشید. اگر در پایان شش ماه شغل مورد نظر خود را پیدا کرده باشید ، ویزای کار آلمان یا مجوز کار آلمان به شما داده می شود و اجازه کار و زندگی در آنجا را خواهید داشت. لازم به ذکر است که با اخذ ویزای جویای کار شما بلافاصله نمی توانید در کشور آلمان مشغول به کار شوید. در عین حال اخذ ویزای جست و جوی کار آلمان (Job seeker) به این معنی است که شما می توانید در طول اقامت خود به این کشور سفر کرده و به دنبال کار باشید.

 

 

Germany Work Visa

 

 

برای دریافت ویزای جست و جوی کار آلمان (Job seeker) ، به موارد زیر نیاز دارید :

 • واجد شرایط برای درخواست
 • تمام مدارک لازم را جمع آوری کنید
 • فرم درخواست را پر کنید و زمان ویزای خود را رزرو کنید

صلاحیت متقاضیان برای اخذ ویزای کاری آلمان

برای اینکه صلاحیت ثبت درخواست ویزای جستجوی کار آلمان را باشید باید شرایط ذکر شده را فراهم آورید :

 1. دارای مدرک کارشناسی / کارشناسی ارشد از یک دانشگاه آلمان یا یک مدرک خارجی معادل آن باشید
 2. حداقل 5 سال تجربه در زمینه مربوط به تحصیل خود داشته باشید
 3. ثابت کنید که بودجه کافی برای تأمین هزینه اقامت خود در مدت زمانی که در آلمان هستید را دارید
 4. برای مدت زمان اقامت خود در آلمان یا تا زمانی که مجوز کار خود را دریافت نکنید بیمه مسافرتی یا پزشکی داشته باشید.

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان بدون مدرک تحصیلی

با توجه به قوانین جدید این کشور برای اخذ ویزای کار و مهاجرت به آلمان شما می توانید با مدرک دیپلم اقدام به دریافت ویزای کار نمایید. در عین حال افرادی که به مدت دو سال از مدرک فنی حرفه ای برخوردار هستند ، برای دریافت ویزای کاری آلمان می توانید از طریق ویزای جستجوی کار آلمان JOB SEEKER اقدام نمایند. اما به یاد داشته باشید که مدرک تحصیلی شما حتما باید از طریق کشور آلمان مورد تایید باشد. به طور معمول مدرک تحصیلی فرد متقاضی از طریق سایت آنابین Anabin و زب Zab معادل سازی می گردد.

متاسفانه مدرک تحصیلی فنی حرفه ای و دیپلم ایرانیان مورد تایید دولت آلمان نمی باشد. در نتیجه ایرانیانی که قصد اخذ ویزای کاری آلمان از طریق تحصیل را دارند باید حداقل دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی مانند فوق دیپلم باشند. البته تمامی مدارک تحصیلی در وب سایت های ذکر شده معادل سازی خواهند شد.

مهاجرت به آلمان از طریق کار به همراه خانواده

برای بسیاری از متقاضیانی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق کار را دارند ورود به بازار کار بسیار مهم است. اما در این بین خانواده متقاضی یکی از موارد مهم و حیاتی می باشد. خوشبختانه کشور آلمان برای متقاضیان شرایطی را فراهم نموده است که بتوانند درخواست اخذ اقامت خانواده خود را ثبت کنند. لازم به ذکر است که پس از اخد ویزای کاری آلمان به مدت 6 ماه نمی توانید درخواست ورود خانواده خود را ثبت کنید. اما به محض دریافت اقامت می توانید برای خانواده خود اقامت بگیرید.

افرادی که موفق به دریافت اقامت آلمان شده اند می توانند برای فرزند زیر 18 سال و همسر خود درخواست اقامت بدهند و در نهایت خانواده شما پس از ورود به آلمان از تمام خدمات شهروندی و تحصیل رایگان بهره مند خواهند شد.

به دلیل طولانی بودن لیست مشاغل مورد نیاز آلمان ، تعدادی از آنها را در اینجا نام می بریم :

 • برق صنعتی با گرایش مهندسی صنایع
 • مشاغل مرتبط با سازه های الکتریکی
 • مشاغل مرتبط با توسعه نرم افزاری
 • تکنولوژی ماشین های الکتریکی
 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • مهندسی خودرو و فلزات
 • برنامه نویسی برق صنعتی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی ساختمان
 • مهندسی عمران
 • شنوایی سنجی
 • مهندسی برق
 • پرستاری
 • ارتوپدی
 • و غیره

به طور کلی برای اخذ اقامت کاری در آلمان از سه طریق می توانید اقدام نمایید :

 1. دریافت پیشنهاد کار از کارفرمایان آلمان
 2. اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان
 3. شرکت در دوره های آوسبیلدونگ و ورود به بازار کار