کمبود کارگران ماهر در آلمان

 

کمبود کارگران ماهر در آلمان

8/28/2021

 

 

آلمان سالانه به  400,000 مهاجر برای مقابله با کمبود کارگران ماهر نیاز دارد 
 

رئیس آژانس اشتغال فدرال، دتلف شیل، اعلام  کرده است که آلمان سالانه به 400،000 نیروی جدید برای پر کردن بازار کار نیاز دارد، که با پذیرش مهاجران بیشتر در این کشور امکان‌پذیر خواهد بود، این موضوع نشان می‌دهد که اقتصاد آلمان در حال حاضر وابسته به مهاجرت است. 

 

 

  نیروی  ماهر  در  آلمان

                                 

طبق مصاحبه شیل، آلمان به کارگران ماهر بیشتری نیاز دارد زیرا کارگران آنها رو به اتمام است. وی در ادامه توضیح داد که تعداد کارگران در سن حرفه ای معمولی امسال تقریبا 150هزار نفر کاهش می باید و پیش‌بینی کرد که وضعیت در چند سال آینده بدتر خواهد شد و ما سالانه به 400 هزار مهاجر نیاز داریم، بسیار بیشتر از سال های گذشته.

 شیل هم چنین ادامه داد: " از بخش مراقبت و تهویه مطبوع گرفته تا تدارکات و دانشگاهیان کمبود نیروی ماهر وجود دارد."  او، پیری جمعیت آلمان را مسئول این وضعیت می‌داند.
 
 
وی در ادامه گفت که آلمان باید نقش خود را در مورد بحران افغانستان و پناه دادن به پناهندگان انجام دهد. با این حال، وی خاطر نشان کرد که به پناهندگی علاقه‌ای ندارد، بلکه به دنبال مهاجرت هدفمندی است که می‌تواند شکاف های بازار را پر کند تا از این طریق آلمان بتواند اقتصاد مرفه خود را حفظ کند. 

 

شیل می گوید: "آلمان تنها می تواند با ماهر سازی کارگران غیر ماهر و افرادی که شغل آنها به دلیل تغییرات فنی از بین رفته است، این مشکل را حل کند. همه این موارد با آوردن مهاجران به این کشور امکان پذیر است.
 
کنستانتین کوهله، نماینده پارلمان حزب دموکراتهای آزاد (FDP)، با شیل موافق است و اشاره کرد که بدون مهاجرت، رشد و رفاه آلمان در خطر است. 
 

دادههای اداره آمار فدرال نشان میدهد که مهاجرت خالص به آلمان در سال 2020، 209،000 نفر بوده است، واین اولین باری است که جمعیت آلمان در تقریباً ده سال رکود کرده است. این پدیده احتمالاً تحت تأثیر ممنوعیت‌های سفر در جریان همه گیری ویروس کرونا بوده است. 
به منظور مقابله با مشکل افزایش جمعیت و کمبود نیروی کار ماهر برای تکمیل موقعیتهای اصلی، آلمان در مارس 2020  قانون مهاجرت افراد ماهر آلمان را به منظور تسهیل مراحل صدور روادید برای افرادی که مایل به کار در آلمان هستند معرفی کرد. 
بر اساس این قانون، کارگران باید مدارک خارجی خود را توسط مقامات آلمانی به رسمیت بشناسند یا از شغل یا قرارداد خود در آلمان در زمینه حرفه‌ای خود اطمینان حاصل کنند. در سال اول اجرایی این قانون، کشورهای بالکان غربی بیشترین سود را از برنامه مهاجرت افراد ماهر آلمان در سال 2020 دریافت کرده‌اند و 30200 ویزا به کارگران در سراسر جهان اعطا شد که از این تعداد 2024 ویزا به کارگران صربستانی، 1599 ویزا برای بوسنیایی‌ها، 792 ویزا به کوزووها و 778 ویزا به آلبانیایی‌ها تعلق گرفت.  

برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای کاری آلمان اینجا کلیک کنید.