تعیین سطح استاندارد

واقعیت امر این است که نمی شود تنها با صرف پنج دقیقه وقت آن هم در حد یک مصاحبه، سطح زبانی افراد را تعیین کرد. یک آزمون تعیین سطح باید از استاندارد‌های خاصی پیروی کند تا بتوان بر اساس آن در مورد سطح زبان انگلیسی شما نظر داد.

 

تعیین سطح کتبی

در برخی از موسسات آزمون تعیین سطح  کتبی به صورت حضوری یا آنلاین برگزار می‌گردد. در این آزمون‌ها شما  به یک سری سوال که به ترتیب از سطوح ابتدایی آغاز شده و رفته رفته سختی آنها افزایش می‌یابد، پاسخ می‌دهید.

 

Written Interview

 

این آزمون‌ها دانش زبانی Passive شما را سنجیده و مشخص می کنند. دانش زبانی  Passive آن مقدار از زبان است که در ذهن شما صرفا وجود دارد و ممکن است مدت‌ها به دلیل عدم نیاز، از آن استفاده نکنید. در آزمون‌های کتبی، هم فرصت فکر کردن دارید و هم به دلیل اینکه قرار نیست در برابر کسی صحبت کنید استرس کمتری به سراغتان می‌آید. بنابراین، نتیجه این آزمون نمی‌تواند نشان دهنده توانایی‌های عملی زبان شما باشد.

 

امروزه، همه ما می‌دانیم که مهارت‌های زبانی چهار‌گانه  (Listening, Reading, Writing, Speaking) در اکثر آزمون‌های بین المللی سنجیده می‌شوند و معیار سطح زبان افراد، مجموع این چهار مهارت است. هر آزمون تعیین سطحی که شامل این مهارت‌ها نباشد طبیعتا از استاندارد کمتری برخوردار است.

 

 

 

تعیین سطح شفاهی 

 

Interview

 

در این روش شما به صورت حضوری در جلسه مصاحبه شرکت کرده و به سوالات کارشناسان مربوطه به صورت شفاهی پاسخ می‌دهید. در مصاحبه شفاهی، دانش زبانی Active شما سنجیده می‌شود. دانش زبانی Active، آن مقدار از زبان است که در مواقع لازم بلافاصله از آن استفاده می‌کنید. در حقیقت، در مصاحبه مشخص می‌شود که چه مقدار از دانسته‌های زبانی خود را می توانید در موقعیت‌های مختلف به صورت صحیح و به موقع با استفاده از مهارت گفتاری یا Speaking به کار ببرید.

 

 در این آزمون تسلط به زبان بدن، تماس چشمی با مخاطب، تلفظ، استرس (تکیه کلام)، دقت و سرعت شما در تولید زبان مورد سنجش قرار می گیرد. در تعیین سطح شفاهی، علاوه بر مهارت‌های گفته شده، چون دیالوگ‌های دوطرفه ای برقرار می شود، قطعا مهارت درک مطلب شنیداری یا Listening نیز سنجیده می شود.

اگر کمی دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم متوجه می شوید که ما با دو موضوع سر و کار داریم:

 

اول:

دانش زبانی شما می باشد که اشاره به اطلاعات زبانی شما در مغزتان می کند و تعیین سطح آن‌ها کاری بس دشوار است.

 

دوم:

اندازه گیری مهارت‌های شما در استفاده از زبان دوم که این مهارت‌ها، بر عکس دانش زبانی قابل مشاهده و اندازه گیری هستند. در استاندارد CEFR که برای اولین بار در سال 2001 معرفی شد، تعریف‌های دقیقی وجود دارد که نشان می‌دهند زبان آموز در هر مرحله دقیقا می‌تواند چه مهارت‌هایی را به صورت شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندن به نمایش بگذارد.