CEFR

CEFR یا چهارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها که مخفف  Common European Framework of Reference for Languages است یک چهارچوب مشترک و استاندارد برای اندازه‌گیری مهارت و دانش زبانی افراد است. این چهارچوب به سازمان‌ها و مؤسسات مختلف کمک می‌کند بدون نیاز به سنجش مجدد، از توانائی‌های زبانی افراد (به ویژه مهاجرین و درخواست‌کنندگان تحصیلی) آگاه شوند.

معرفی جدول بین‌المللی  CEFR

 

Logo Cefr

 

 

در صورتی که شما در یک آزمون انگلیسی استاندارد نمره قبولی را به دست آورده باشید، این مدرک برای تمام دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر سراسر دنیا معنی دار و معتبر خواهد بود، اگر بخواهید به طور انفرادی به یادگیری زبان انگلیسی ادامه بدهید هم می‌توانید کتاب‌هایی را که برای همین سطح تعیین شده‌اند انتخاب کنید.

 

CEFR

 

 

به علاوه، همه آزمون‌های زبان – از جمله آزمون آیلتس یا تافل می‌توانند با نتایج خود سطح زبان داوطلب را بر اساس استاندارد CEFR نیز نشان دهند- مثلا بالاترین نمره آیلتس یعنی نمره 8-9 برابر است با سطح C2 و توانایی مکالمه انگلیسی عالی.

این جدول شامل شش تقسیم بندی می باشد.

 

Beginner/Starter A1
Elementary A2
Pre Intermediate B1
Upper Intermediate B2
Advanced C1
Proficiency C2

 

 

 

 

سطح A1

 

  A1 Movers A1 Starters

 

زبان آموز در این سطح می‌تواند عبارات آشنا و روزمره را بفهمد، خود را معرفی کند، در مورد آدرس،افراد خانواده و … سوال کند و به شرط اینکه طرف مکالمه شمرده صحبت کند می‌تواند با او تعامل کند. امتحان های استاندارد کمبریج برای این سطح MOVERS و STARTERS هستند.

 سطح A2

 

  A2 Ket A2 Flyers

 

زبان آموز در این سطح می‌تواند عبارات آشنا و روزمره را بفهمد، خود را معرفی کند، در مورد آدرس،افراد خانواده و … سوال کند. در صورت سفر به کشور مورد نظر در حد خرید و مکالمه‌های ساده را پیش ببرد. امتحان‌های استاندارد کمبریج برای این سطح KET و FLYERS هستند.

 

 سطح B1

B1 Pet

 

زبان آموز در این سطح می‌تواند درمورد خودش، علایق و توانایی هاش البته به صورت محدود صحبت کند. هم‌چنین می‌تواند کارهای روزمره و رایج را مثل افتتاح حساب بانکی  به زبان مورد نظر انجام دهد. می‌تواند متون ساده را درک کند و به سوال‌هایی درمورد آن پاسخ دهد. امتحان استاندارد کمبریج در این سطح PET است.

 سطح B2

 

 

B2 Fce

 

زبان آموز در این سطح می‌تواند به روانی صحبت کند و درک کاملی از متون فنی و تخصصی خود داشته باشد. می‌تواند در مورد مسائل مختلف اظهارنظر کند.امتحان استاندارد کمبریج در این سطح FCE است.

 سطح C1

C1 Cae

 

زبان آموز در این سطح به توان کافی برای بیان نظرات خود حتی در زمینه‌های نا آشنا دست یافته است. او می‌تواند متون سخت و طولانی را بفهمد و در مورد معنای آنها صحبت کند. می‌تواند از زبان به شکلی انعطاف پذیر و کارآمد برای اهداف آموزشی و اجتماعی استفاده کند و کاملا راحت و بدون مکث در مورد مسایل مختلف صحبت کند. امتحان استاندارد کمبریج در این سطح CAE است.

 سطح C2

C2 Cpe

 

 

زبان آموز در این سطح را می‌توان در انتهای مسیر یادگیری زبان تلقی کرد زیرا این فرد به آسانی به زبان مورد نظر صحبت می‌کند، می‌خواند و می‌نویسد. و می‌تواند زبان مورد نظر را مثل افرادی با زبان مادری و در حد تحصیل کردگان به آن زبان به کار برد. می‌تواند  بحث‌های سخت و حرفه‌ای را به زبان دوم هدایت کند و متون آکادمیک و تخصصی را به راحتی درک و تحلیل نماید. امتحان استاندارد کمبریج دراین سطح CPE است.

 در نهایت به نمودار زیر می‌رسیم:

 

Cefr Levels