بررسی شرایط اقامت پس از تحصیل

یکی از دغدغه‌های اصلی اکثر دانشجویان بین‌المللی دریافت اقامت بعد از اتمام تحصیلشان است! در حال حاضر، بیشتر کشورهای دنیا امکان دریافت اقامت بعد از فارغ‌التحصیلی را فراهم کرده‌اند. 
اغلب کشورهای اروپایی مانند فرانسه اجازه چنین کاری را به دانشجویان بین‌المللی نمی‌دهند و تنها در صورتی که آن‌ها در دوران تحصیل اجازه کار داشته باشند، می‌توانند با اخذ درخواست کار یا بستن قرارداد کاری با یک کارفرما بعد از خروجشان از کشور درخواست ویزای کار دهند و مجدداً با این ویزا به کشور مدنظرشان وارد شوند و بعد از گذشت مدتی اقامت دائم آنجا را به دست آورند. کشورهای غربی مانند آمریکا یا کانادا بر خلاف کشورهای اروپایی به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهند تا بعد از فارغ‌التحصیلی در مدت زمان کوتاهی که معمولاً ۶ ماهه است به دنبال کار بگردند و در صورت یافتن شغل مناسب، ویزای خود را تبدیل به اقامت بلند مدت کنند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در کشورهای مختلف دنیا را به‌ دقت با یکدیگر بررسی کنیم. 

 

 
شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در کشورهای مختلف دنیا

 

اقامت تحصیلی

 

همان طور که می‌دانید ویزای تحصیلی به افراد اجازه می‌دهد تا به‌ صورت موقت و معین در کشوری که می‌خواهند ادامه تحصیل دهند اقامت داشته باشند. ویزاهای تحصیلی و دانشجویی از نوع اقامتی نیستند و منجر به اقامت دائم نمی‌شوند. تقریباً در هیچ کشوری امکان اخذ اقامت دائم با ویزای تحصیلی وجود ندارد مگر اینکه فارغ‌التحصیلان، ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. بعضی از کشورها مانند استرالیا و کانادا قوانین راحتی در این زمینه دارند اما برخی از کشورها شرایط دشواری را پیش پای فارغ‌التحصیلان می‌گذارند. در ادامه، اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل را در چند کشور محبوب با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 

مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت دائم در استرالیا

کشور استرالیا موقعیت مناسبی برای تحصیل و زندگی دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌توانند با اخذ ویزای کاری خود بعد از اتمام تحصیلشان در این کشور اقامت کنند به شرطی که شغل مناسبی را پیدا کرده باشند. این افراد بر اساس مدرک دانشگاهی خود ویزای کاری را با اعتبار مشخصی دریافت می‌کنند. به فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس ویزای کاری 2 ساله، به فوق لیسانس‌ها ویزای کاری 3 ساله و به فارغ‌التحصیلان دکتری ویزای کاری 4 ساله اعطا می‌شود. کارفرمایان با حمایت از دانشجویان می‌توانند به اخذ اقامت دائم آن‌ها کمک کنند.

 

مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت دائم در کانادا

کانادا کشور مهاجر‌پذیری است که به افراد اجازه می‌دهد تا از راه‌های مختلفی اقامت آنجا را به دست آورند. دانشجویان می‌توانند با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری بر اساس مشاغل مورد نیاز این کشور موفق به اخذ اقامت دائم شوند. اگر دانشگاه فرد را تأیید کند او می‌تواند در یک بازه زمانی ۶ ماهه به دنبال کار بگردد. دانشجویان کانادایی شانس زیادی برای اشتغال دارند.

 

مهاجرت تحصیلی و اقامت دائم در اروپا

 

علی‌رغم اینکه شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در کشورهای اروپایی دشوار است اما در صورتی که افراد در دانشگاه معتبری تحصیل کنند، تسلط خوبی به زبان رسمی آن کشور داشته و از تمکن مالی بالایی برخوردار باشند، می‌توانند تحت شرایط خاصی برای این امر درخواست دهند.


مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت دائم در انگلستان

این کشور برای اعطای اقامت دائم به دانشجویان فارغ‌التحصیل بین‌المللی برنامه‌هایی را در نظر گرفته است و افراد واجد شرایط می‌توانند با حمایت دولت بعد از اتمام تحصیلشان برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند.

  • ویزای عمومی انگلستان به دانشجویانی اعطا می‌شود که از یک کارفرمای انگلیسی پیشنهاد شغلی معتبری دارند.
  • ویزای کارگزار موقت به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های انگلستان مجوز اقامت ۱۲ ماهه الی ۲۴ ماهه را می‌دهد.
  • ویزای کارآفرینی این کشور متعلق به دانشجویانی است که قصد گسترش یک بیزینس و تجارت را در عرصه جهانی دارند.


اخذ اقامت دائم در آلمان با مهاجرت تحصیلی

دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا در کشور آلمان بعد از فارغ‌التحصیلی حق اشتغال دارند به شرطی که به اداره مهاجرت مراجعه کرده و مجوز اقامت آلمان را برای اهداف شغلی دریافت کنند. در صورت دریافت اجازه موقت، فارغ‌التحصیلان می‌توانند به مدت ۱۸ ماه دنبال کار بگردند و در صورت اشتغال در مشاغل پاره وقت یا تمام وقت این کشور، اقامت آنجا را از آن خود کنند.

 

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در هلند

دانشجویانی که در کشور هلند تحقیقات علمی انجام داده‌اند یا از دانشگاه‌های آنجا فارغ‌التحصیل شده‌اند در صورتی که به دنبال یافتن شغل باشند، می‌توانند تحت شرایط خاصی از این امتیاز بهره‌مند شوند.


اخذ اقامت دائم در کشورهای آسیایی با مهاجرت تحصیلی

 

شرایط اقامت پس از اتمام تحصیل در کشورهای آسیایی نسبتاً آسان است. از کشورهای محبوب آسیایی که چنین قوانینی را برای دانشجویان بین‌المللی وضع کرده‌اند می‌توان به ارمنستان، گرجستان، امارات، ترکیه، چین، قبرس، هند یا مالزی اشاره کرد.