نگارش ایمیل به اساتید و دانشگاه، رزومه و انگیزه‌نامه

اگر می خواهید بدون صرف هزینه‌های بالا، کارهای مهاجرت تحصیلیتان را خودتان انجام دهید، ما در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم که چه طور می‌توانید به راحتی یک ایمیل، رزومه تحصیلی و انگیزه‌نامه خوب بنویسید.


نگارش ایمیل

اساتید یا کمیته‌های پذیرش در هر دانشگاه، معمولاً روزانه ده‌ها ایمیل و درخواست از سراسر جهان دریافت می‌کنند. پس چطور ممکن است در میان این همه ایمیل، به درخواست شما جواب داده شود؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است. فقط کافیست نکاتی را که در ادامه برای شما دسته‌بندی کرده‌ایم، رعایت کنید تا به راحتی بتوانید یک ایمیل عالی را بنویسید.


یک ایمیل خوب دارای سه بخش است: مقدمه، بدنه اصلی، نتیجه‌گیری

 
مقدمه

در این قسمت شما می‌بایست به طور خیلی شفاف خود را معرفی کرده و هدفتان را از فرستادن این ایمیل بیان کنید.


بدنه اصلی

در این قسمت به طور خلاصه از دستاوردهای علمی و عملی خود در حین تحصیل و یا پس از تحصیل صحبت کنید. می‌توانید زمینه‌های فعالیت علمی مورد علاقه خود را نیز مطرح کنید.


نتیجه‌گیری

در این قسمت حتماً به فایل‌هایی که به ایمیل ضمیمه می‌کنید، اشاره‌ای کنید. در آخر به همراه تشکر، اشتیاق خود را برای همکاری با استاد و یا دریافت پاسخ از وی ابراز کنید.
ترجیحاً از فاند و بورسیه‌های تحصیلی چیزی نگویید، این موارد را معمولاً اساتید خودشان در مصاحبه‌های ویدیویی یا پاسخ ایمیل شما مطرح خواهند کرد. فراموش نکنید که متن ایمیل شما باید کوتاه باشد و طبق ساعات اداری کشور مقصد ارسال گردد. اگر پس از گذشت یک هفته پاسخی دریافت نکردید، در ایمیلی دیگر مورد خود را یاد آوری کنید. نا امید نباشید! گاهی لازم است سه تا چهار بار این کار را تکرار کنید تا پاسخی دریافت کنید.


نگارش رزومه تحصیلی

به طور کلی، یک رزومه‌ی تحصیلی مجموعه‌ی کاملی از تحصیلات، فعالیت‌های علمی و یا سابقه‌های کاری مرتبط با رشته شماست.
می‌توانید با سوابق تحصیلی شروع کرده و سپس به فعالیت‌های علمی، مقالات منتشر شده یا در حال انتشارتان، دستاورد‌ها و افتخارات علمی خود، زمینه‌های علمی مورد علاقه‌تان، مهارت‌های نرم افزاری، سطح زبان و… اشاره کنید.
فراموش نکنید که رزومه‌ی تحصیلی نباید خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد. موارد مهم رزومه را بولد کنید تا خواندن آن برای اساتید راحت و سریع باشد. مطالب را در دسته‌بندی های جداگانه و مرتب، به طوری که خواندن آن‌ها سخت و خسته‌کننده نباشد، قرار دهید. چندین بار از لحاظ نگارشی و دستوری متن رزومه را چک کنید، به هیچ عنوان نباید غلط‌های نوشتاری داشته باشید!


نگارش انگیزه نامه (SOP)

انگیزه‌نامه در اغلب موارد یکی از موارد ضروری در پروسه اپلای تحصیلی شماست. شما در انگیزه‌نامه باید توضیح دهید که چرا بین کاندیداهای مختلف، شما بهترین گزینه برای این پوزیشن خاص هستید! 
از توضیح درباره دوره‌ی کارشناسی و پروژه‌های علمی آن دوره شروع کنید تا به آخرین مرحله‌ی تحصیلی‌تان برسید. باید از قبل به خوبی در مورد زمینه‌ی فعالیت آن استاد یا دپارتمان تحقیق کرده باشید و مقالات اخیر آن‌ها را مطالعه کرده باشید. زیرا اگر بتوانید بین سابقه علمی یا مهارت‌های خود و آن پوزیشن، اشتراکاتی پیدا کنید، می‌توانید به آن‌ها ثابت کنید که بهترین گزینه برای دریافت این موقعیت هستید. همچنین می‌توانید در مورد اهداف و آینده علمی چند ساله‌ی خود سخن بگویید و در انتها اشتیاق خود را برای هماهنگی یک جلسه ی ویدئویی با آن‌ها نشان دهید