همه چیز درباره آزمون‌های آیلتس و تافل

اگر قصد ثبت نام در یک دانشگاه انگلیسی زبان را دارید باید در آزمون تافل یا آیلتس شرکت کنید. آماده‌سازی برای این آزمون‌ها فرآیندی استرس‌زا و پیچیده است. مشکل اصلی داوطلبان، عدم شناخت تفاوت‌های موجود میان این دو آزمون است. آزمون‌های آیلتس و تافل هر دو معتبر هستند و اهمیت یکسانی دارند. نوع مهاجرت شما و نوع دانشگاهی که قصد پذیرش از آنجا را دارید تعیین‌کننده نوع آزمون شما (IELTS یا TOEFL) می‌باشند. 

 

 

Toefl

 

جالب است که بدانید معمولاً مدرک تافل برای آمریکا و مدرک آیلتس برای استرالیا، انگلستان و کانادا توصیه می‌شوند. برای دیگر کشورها می‌توانید از هر دو مدرک کمک بگیرید. در حال حاضر، بیشتر از ۹۰٪ دانشگاه‌های جهان هر دو مدرک را به رسمیت می‌شناسند. هر دو آزمون به شکل‌های مختلفی مهارت‌های Reading، Listening، Speaking و Writing متقاضیان را می‌سنجند و از لحاظ زمان‌بندی، نمره‌دهی، هزینه‌، تاریخ برگزاری، موضوع و انقضاء با یکدیگر تفاوت دارند. سخت یا آسان بودن آیلتس و تافل به خود شخص بستگی دارد اما آیلتس جنرال نسبت به آیلتس آکادمیک و تافل آسان‌تر است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز در رابطه با آزمون آیلتس و تافل را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

بررسی دقیق آزمون International English Language Testing System ( IELTS)

آیلتس ظرفیت افراد در بخش‌های Writing ،Speaking ،Listening و Reading زبان انگلیسی را آزمایش می‌کند. از این آزمون برای اهداف مهاجرتی، آموزشی و شغلی استفاده می‌شود. امروزه، مؤسسات و دانشگاه‌های مختلف دنیا این آزمون را ملاکی برای تعیین سطح زبان انگلیسی متقاضیان قرار داده‌اند و نمره قبولی آن در هر دانشگاهی متفاوت است. در حال حاضر آیلتس به‌ صورت کتبی و اینترنتی برگزار می‌شود. این آزمون به دو شاخه زیر تقسیم می‌گردد.


IELTS General

این آزمون برای دانش‌آموزان در سطح دبیرستان یا پایین‌تر و افرادی که قصد مهاجرت کاری به یک کشور انگلیسی زبان را دارند مناسب است.


IELTS Academic

این شاخه برای کسانی که در سطح کالج یا دانشگاه یک کشور انگلیسی زبان تحصیل می‌کنند یا به دنبال حرفه‌های خاصی مانند مهندسی یا مراقبت‌های بهداشتی هستند مناسب است.
بخش‌های مختلف آزمون آیلتس به شرح زیر هستند. بخش‌های Reading، Listening و Writing در یک روز انجام می‌شود و شما می‌توانید بخش Speaking را در همان روز با سایر بخش‌ها یا حداکثر یک هفته قبل یا بعد از آن انجام دهید.

  • بخش Reading: شامل ۴۰ سؤال در ۶۰ دقیقه می‌شود.
  • بخش Speaking: شامل ۳ بخش در ۱۵ دقیقه می‌شود. این بخش نسبت به دیگر بخش‌ها کوتاه‌تر است. شما باید به صورت طولانی در مورد یک موضوع آشنا صحبت کنید و به سؤالات پاسخ دهید. این بخش به‌صورت حضوری با یک ممتحن برگزار می‌شود.
  • بخش Writing: شامل ۲ بخش در ۶۰ دقیقه می‌شود.
  • بخش Listening: شامل ۴۰ سؤال در ۳۰ دقیقه می‌شود. شرکت‌کنندگان باید به چهار مکالمه یا مدارک ضبط شده گوش دهند.

 

 

بررسی دقیق آزمون Test of English as a Foreign Language (TOEFL)

این آزمون در سطوح کلاس محور و آکادمیک، توانایی افراد در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. آزمون تافل متعلق به آمریکا است. به همین علت اغلب از واژگان و املای آمریکایی استفاده می‌شود، اما اگر از املا و تلفظ انگلیسی بریتانیایی هم استفاده کنید مانعی ندارد. در حال حاضر بیشتر از ۱۵۰۰ موسسه در جهان این آزمون را ملاکی برای پذیرش متقاضیان قرار داده‌اند. معمولاً دانشگاه‌ها نمره کلی تافل را از متقاضیان می‌خواهند اما گاهی ممکن است که در هر بخش امتیاز معینی را تعیین کرده باشند. این آزمون حدوداً ۴ ساعت طول می‌کشد و در چهار بخش زیر توانایی شرکت‌کنندگان را می‌سنجد:

  • بخش Writing: شامل ۲ بخش در ۵۰ دقیقه است. این بخش با رتبه‌بندی انسانی و رایانه‌ای رتبه‌بندی می‌شود.
  • بخش Speaking: شامل ۶ بخش در ۱۷ دقیقه است. این بخش توسط یک انسان نمره‌گذاری می‌شود.
  • بخش Listening: شامل ۲۸ الی ۳۹ سؤال در ۴۱ الی ۵۷ دقیقه است. این بخش توسط رایانه نمره‌گذاری می‌شود.
  • بخش Reading: شامل ۳۰ الی ۴۰ سؤال در ۵۴ الی ۷۲ دقیقه است و نمره‌گذاری آن توسط رایانه است.

 

شباهت‌ها و تفاوت‌های آزمون‌های آیلتس و تافل


• فرمت آزمون‌های آیلتس و تافل کامپیوتری و کاغذی است.
• آزمون آیلتس در ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه و آزمون تافل در ۴ ساعت برگزار می‌شود.
• هزینه این آزمون در هر کشوری متفاوت است.
• مقیاس نمره‌دهی در آزمون آیلتس ۰ تا ۹ و در آزمون تافل ۰ تا ۱۲۰ است.
• تعداد دفعات برگزاری آزمون آیلتس در سال ۴۰ تست و تافل در سال بیشتر از ۵۰ تست است.
• مکان برگزاری آزمون آیلتس در ۱۴۰ کشور دنیا و بیشتر از ۱۱۰۰ مرکز آموزشی می‌باشد اما مکان برگزاری آزمون تافل هیچ محدودیت خاصی ندارد.
• در آزمون آیلتس وقت استراحت برای فرد وجود ندارد اما در آزمون تافل بین بخش‌های Listening و Speaking ۱۰ دقیقه استراحت  وجود دارد.
• مدت زمان اعلام نتیجه آزمون آیلتس معمولاً ۱۳ روز بعد از آزمون و آزمون تافل ۱۰ روز بعد از برگزاری آزمون می‌باشد.
• این دو آزمون در بخش‌های Speaking با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. در آزمون آیلتس، شما با یک ممتحن تنها هستید و صدایتان در طول مکالمه ضبط می‌شود. ابتدا از شما سؤالاتی در خصوص رشته تحصیلی، خانواده و محل زندگی‌تان پرسیده می‌شود؛ سپس یک کارت با موضوع خاصی به شما می‌دهند و از شما می‌خواهند تا در خصوص آن صحبت کنید و در خصوص قسمت دوم از شما سؤالاتی پرسیده می‌شود. در آزمون تافل Speaking به ۶ بخش تقسیم می‌شود. در دو بخش آن از شما در خصوص موضوعات روزمره سؤال می‌پرسند و در چهار بخش دیگر شما باید یک متن را بخوانید یا به صدای ضبط شده‌ای گوش بدهید. سپس در خصوص آن‌ها به سؤالات طرح شده پاسخ دهید.
• در قسمت Reading زمان‌بندی هر دو آزمون مشابه یکدیگر است و شرکت‌کنندگان باید به متونی که ماهیت آکادمیک دارند پاسخ دهند.
• در بخش Writing هر دو آزمون دو قسمت وجود دارد که از شرکت‌کنندگان می‌خواهد یک مقاله نسبتاً کوتاه بنویسند.
• در بخش Listening آیلتس باید به سؤالات طرح شده در چهار قسمت پاسخ دهید. شما می‌توانید در انتهای هر بخش، پاسخ‌های آن قسمت و سؤالات قسمت بعد را بررسی کنید. سپس، بر اساس زمان تعیین شده پاسخ‌هایتان را وارد پاسخنامه کنید. در تافل باید ابتدا به ۴ یا ۶ فایل صوتی گوش داده سپس بر اساس یادداشت‌برداری‌ها و یافته‌های خود به سؤالات پاسخ دهید.

 

 

TOEFL

 

 نمره تافل یا آیلتس مناسب برای پذیرش در دانشگاه‌های خارجی

قبل از اپلای برای دانشگاه مدنظرتان، باید با مراجعه به وب‌سایت رسمی آن دانشگاه، همه چیز را در رابطه با آزمون آیلتس و تافل و حداقل نمره تعیین شده در هر کدام از آن‌ها را بررسی کنید.

 

سطح نمره مؤثر

در بخش Speaking آزمون تافل iBT نمره ۱۰۰ یا نمره بالاتر که تقریباً معادل با نمره کل ۷ است و نمره ۷ یا نمره بالاتر در بخش Speaking آزمون آیلتس، جزء نمرات مؤثر در پذیرش دانشگاه هستند. این نمرات برای اکثر دانشگاه‌های کانادا و آمریکا مناسب هستند. اگر شما نمرات بالاتر از ۷.۵ را برای آزمون آیلتس و ۱۱۰ را برای آزمون تافل iBT دریافت کنید بدون شک شانس بسیار خوبی برای پذیرش از دانشگاه‌های خارجی خواهید داشت.


 سطح نمره متوسط

نمرات ۹۲ تا ۱۰۰ در آزمون تافل iBT و نمره ۶.۵ در آزمون آیلتس در سطح متوسط قرار می‌گیرند. این نمرات معمولاً حداقل نمره تعیین شده در دانشگاه‌های آمریکا و برخی از دانشگاه‌های کانادا هستند. منظور از سطح متوسط یعنی اینکه شما می‌توانید با این نمرات برای اپلای اقدام کنید اما رقیبان زیادی دارید و از شانس بالایی در پذیرش برخوردار نیستید. اگر شما معدل، رزومه یا مقالات خوبی دارید، می‌توانید با این سطح از نمره به پذیرش خود امیدوار باشید.


سطح نمره پایین

نمرات ۷۹ تا ۹۱ در آزمون تافل iBT و نمره ۶ در آزمون آیلتس در سطح نمرات پایین قرار می‌گیرند. این نمرات برای دانشگاه‌های کانادا به‌هیچ‌عنوان کافی نیستند و شانس پذیرش با آن‌ها بسیار پایین است.


سطح نمره نامناسب

نمرات ۷۸ یا پایین‌تر در تافل و نمرات ۶ و پایین‌تر در آیلتس جزء نمرات نامناسب هستند. شاید بتوانید با این نمرات برای اپلای یا مهاجرت اقدام کنید اما احتمالاً مجبور می‌شوید مجدداً در آزمون شرکت کنید تا حداقل نمرات کافی را به دست آورید.

برای اطلاع از جایگاه نمرات تافل و آیلتس در CEFR اینجا کلیک کنید.