بهترین مقاصد مهاجرت و مقایسه‌ی آن‌ها


دانشجویان بین‌المللی همیشه به دنبال بهترین مقاصد برای ویزای دانشجویی، کار و اقامت هستند. ادامه تحصیل در خارج از کشور متفاوت‌ترین تجربه‌ای است که یک فرد می‌تواند در زندگی‌اش داشته باشد. خوشبختانه امروزه کشورهای مختلفی وجود دارند که از جنبه‌های گوناگونی خواسته و نیاز دانشجویان را تأمین می‌کنند. کشورهای زیادی هستند که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهند در طول تحصیل خود مشغول به کار شوند و حتی در صورت داشتن شرایط لازم بعد از فارغ‌التحصیلی، با اشتغال دائم در آن کشور اقامت دائم آنجا را به دست آورند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شرایط مختلف کشورهایی که برای مهاجرت تحصیلی انتخاب خوبی هستند را با یکدیگر بررسی کنیم. 

 

 

اپلای دانشگاه

 

 

بهترین مقصد برای دانشجویان از لحاظ امکانات، کار،اقامت

در سال ۲۰۲۱ کشورهای اسپانیا، آلمان، روسیه، نیوزلند، سوئیس، فرانسه، استرالیا، کانادا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا بهترین کشورها برای تحصیل و کار هستند. معیارهای مختلفی مانند کیفیت سیستم آموزشی، بازار کار، میزان درآمد، نرخ بیکاری، شرایط مهاجرت همراه با خانواده، شرایط آب و هوایی، الزامی بودن مدرک زبان انگلیسی، رفاه اقتصادی و اجتماعی، امنیت، امکان تحصیل رایگان، هزینه‌های زندگی و شرایط اخذ اقامت دائم برای مهاجرت تحصیلی اهمیت دارد.

 

 

ویزای تحصیلی

 

انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت یک انتخاب شخصی است اما فاکتورهایی وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را بگیرید. این فاکتورها به شرح زیر هستند:

 

  •  اعتبار دانشگاه

اگر می‌خواهید بعد از اتمام تحصیل خود مجدداً به ایران بازگردید باید دانشگاهی را انتخاب کنید که علاوه بر اعتبار بالا مورد تأیید ایران باشد. اگر دانشگاه شما اعتبار کافی نداشته باشد علی‌رغم هزینه و زمانی که بابت آن صرف کرده‌اید، نمی‌توانید در کشورتان شغل مناسبی را پیدا کنید.

  •  زبان مورد نیاز

زبان تحصیل در همه کشورها انگلیسی نیست! شما باید قبل از هر اقدامی در خصوص زبان رسمی کشور مقصد تحقیق و مهارت لازم در آن زمینه را کسب کنید.

  • هزینه‌ها

هزینه‌های تحصیل و اقامت یکی از دغدغه‌های اصلی اکثر افراد هنگام مهاجرت تحصیلی است. اغلب متقاضیان به دنبال کشورهایی هستند که یکی از دو شرط زیر را داشته باشند:

 

  1. امکان تحصیل رایگان (کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش و نروژ امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرده‌اند.)
  2. امکان تحصیل با هزینه‌های پایین به همراه شانس بالای دریافت بورسیه تحصیلی (کشورهای فنلاند، سوئیس، آمریکا و کانادا امکان دریافت بورسیه تحصیلی و کار دانشجویی را برای دانشجویان زیادی فراهم کرده‌اند.)

به این نکته دقت کنید که علاوه بر شهریه و هزینه‌های دانشگاه، هزینه زندگی شما در آن کشور نیز اهمیت زیادی دارد.

 

  • شرایط اخذ بورسیه

اخذ بورسیه تحصیلی علاوه بر اینکه می‌تواند هزینه‌های تحصیل را تا حد زیادی کاهش دهد می‌تواند باعث تحصیل رایگان شود. کشورهای آمریکا، سوئد، انگلستان، کانادا، استرالیا، فرانسه، سوئیس، چین و آلمان بورسیه‌های تحصیلی بسیار خوبی را به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کنند.

  • امکان اشتغال

کشوری که برای مهاجرت انتخاب می‌کنید باید شرایط مساعدی برای کار در طول تحصیل و بعد از آن داشته باشد. معیار اصلی در انتخاب این کشورها «نرخ بیکاری» است. کشورهایی مانند هلند، نروژ و سوئیس گزینه‌های خوبی هستند.

  • شرایط اخذ اقامت

افرادی که می‌خواهند بعد از اتمام تحصیل خود در همان کشور به کار و زندگی بپردازند باید قبل از مهاجرت تحصیلی به این موضوع فکر کنند. بعضی از کشورها مانند استرالیا، آمریکا هلند، کانادا، فنلاند، انگلستان یا نیوزلند شرایط خوبی را برای این افراد فراهم کرده‌اند.

 


۱۰ کشور برتر جهان برای مهاجرت تحصیلی

 

 

 

مهاجرت تحصیلی

 

در حال حاضر بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی به شرح زیر هستند:

 
1. اسپانیا

بارسلونا بهترین شهر این کشور برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی است. مقامات کشور اسپانیا به دانشجویان اجازه کار می‌دهند. مجوز کار این امکان را به دانشجو می‌دهد تا با شرکت‌ها به‌ صورت پاره وقت کار کند. اما این مجوز تا زمان ویزای دانشجویی فرد اعتبار دارد. بعضی از دانشجویان بر اساس برنامه تحصیلی که دارند، می‌توانند در طول تعطیلات به مدت ۳ ماه به‌طور تمام وقت کار کنند. دوره‌های هنر و علوم انسانی، مدیریت و تجارت، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، بازاریابی و امور مالی یا حقوق جزء دوره‌های برتر تحصیلی این کشور هستند.


2. آلمان

شهر مونیخ از بهترین مقاصد برای ویزای دانشجویی است. این شهر علاوه بر شهریه‌های بسیار پایین، شرایط تحصیلی استانداردی دارد. دانشجویانی که سوابق تحصیلی خوبی دارند، می‌توانند درخواست بورسیه دهند. مدارک تحصیلی دانشگاه‌های آلمان در سراسر جهان معتبر و شناخته شده هستند. رشته‌های معماری، تجارت و اقتصاد، علوم طبیعی، کامپیوتر، مهندسی، حقوق، پزشکی و دندانپزشکی آلمان جزء رشته‌های برتر تحصیلی هستند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در سال ۱۲۰ روز به‌صورت تمام وقت یا ۲۴۰ روز به‌صورت پاره وقت کار کنند.


3. روسیه

مسکو بهترین شهر دانشجویی کشور روسیه می‌باشد. مهم‌ترین مزیت تحصیل در این کشور وجود فرصت‌های تحصیلی متنوع است. رشته‌های زیست شناسی، حقوق، روزنامه‌نگاری، دندانپزشکی و کامپیوتر دانشگاه‌های روسیه محبوبیت زیادی در میان دانشجویان بین‌المللی دارند. دانشجویانی که در طول تحصیل خود به دنبال کار دانشجویی هستند باید در مشاغلی که مجوز آن‌ها صادر شده مشغول به کار شوند. این مشاغل فقط در بعضی از شهرها هستند.


4. نیوزلند

شهر کرایست چرچ بهترین شهر دانشجویی در نیوزلند است که امکان تحصیل و کار را برای دانشجویان فراهم کرده است. دریافت ویزای دانشجویی نیوزلند خیلی آسان است. دانشجویان در طول تحصیل خود اجازه کار دارند. افرادی که می‌خواهند در طول تعطیلات هم کار کنند، می‌توانند در مشاغل تمام وقت شاغل شوند. دوره‌های پرستاری، مهندسی، مدیریت کسب و کار، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر، مهمان‌نوازی، مطالعات تجاری و داروی نیوزلند جزء دوره‌های برتر از نگاه دانشجویان هستند.


5. سوئیس

بهترین شهر سوئیس برای دانشجویان شهر زوریخ است. کشور سوئیس کیفیت آموزشی بالایی دارد و یکی از امن‌ترین کشورهای جهان برای مهاجرت تحصیلی است. دانشجویان بین‌المللی که به دنبال کار هستند باید درخواست خود را به مقام مهاجرت مربوطه گزارش دهند. اگر درخواست دانشجویان تأیید شود، می‌توانند در طول تحصیل به‌صورت پاره وقت و در طول تعطیلات به‌صورت تمام وقت کار کنند. دوره‌های برتر تحصیلی در این کشور شامل مهندسی، مدیریت، بانکداری و امور مالی یا بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی می‌شود.


6. فرانسه

پاریس یکی از بهترین مقاصد برای ویزای دانشجویی و یکی از مهم‌ترین شهرهای دانشجویی کشور فرانسه است. این کشور از لحاظ معماری، مد و هنر هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی را به خود جذب می‌کند. رشته‌های دارو، فناوری ارتباطات، فرهنگ‌های اروپایی و مدیترانه‌ای، تاریخ، هنر، جامعه شناسی، زبان شناسی و جغرافیا دانشگاه‌های فرانسه متقاضیان زیادی دارد. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در پردیس یا خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند به شرطی که کارت اقامت داشته باشند.


7. استرالیا

محبوب‌ترین شهر تحصیلی این کشور ملبورن است. استرالیا برنامه‌های تحصیلی متنوعی برای انتخاب دارد. همه دانشگاه‌های این کشور برنامه‌های درسی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. دولت استرالیا به دانشجویان خارجی که ویزای دانشجویی دارند اجازه کار پاره وقت می‌دهد. در محیط دانشگاه، مشاغل مختلفی از جمله جذب، پذیرش و خدمات دانشجویی وجود دارد. علوم کشاورزی، حسابداری، مهندسی پزشکی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، علوم زمین و زمینه‌های مرتبط از رشته‌های برتر این کشور برای تحصیل هستند.


8. کانادا

شهر مونترال جزء بهترین مقاصد برای ویزای دانشجویی است. این کشور بهترین انتخاب برای اقامت بعد از تحصیل می‌باشد. اگر دانشجویی بخواهد در حین تحصیل کار کند باید اجازه DLI را دریافت کند. دانشجویان تمام وقت یک موسسه آموزشی تعیین شده اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند. تحصیل و شماره تأمین اجتماعی دو شرط لازم برای کار در خارج از دانشگاه است. رسانه، روزنامه‌نگاری، مهندسی، فن آوری، کشاورزی، دارو و MBA از دوره‌های تحصیلی برتر کشور کانادا هستند.


9. بریتانیا

شهر لندن بهترین شهر انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی است که علاوه بر فرصت‌های کاری فراوان، کیفیت تحصیلی بسیار بالایی دارد. در صورت داشتن ویزای دانشجویی درجه ۴، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در انگلستان تحصیل و کار کنند. این ویزا به دانشجویان بین‌المللی که به مدت ۶ ماه یا بیشتر در انگلستان تحصیل می‌کنند داده می‌شود. تعداد ساعات کاری بستگی به نوع ویزای دانشجو دارد. رشته‌های حقوق، دارو، مهندسی، علوم طبیعی، تجارت و مدیریت در انگلستان از دوره‌های برتر تحصیلی به شمار می‌آیند.


10. آمریکا

یکی از بهترین مقاصد برای ویزای دانشجویی در ایالت متحده آمریکا «بوستون» است. آمریکا سابقه خوبی در حوزه آموزشی دارد. برای تحصیل در این کشور شما به ویزای تمام وقت احتیاج دارید. در ویزای F_1 دانشجویان می‌توانند در محوطه دانشگاه به مدت ۲۰ ساعت در هفته و حداکثر ۴۰ ساعت در دوره تعطیلات مشغول به کار شوند. منظور از کار در پردیس کار برای موسسه‌ای است که در آن تحصیل می‌کنید. این کار می‌تواند در داخل یا خارج از موسسه باشد. رشته‌های مهندسی، کسب و کار، تجزیه و تحلیل کسب و کار و علم داده، داروخانه، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات این کشور جزء دوره‌های برتر تحصیلی از نگاه دانشجویان هستند.