شرایط مهاجرت به عمان

فصل 1 از 1

شرایط مهاجرت به عمان

 


اگر قصد مهاجرت به عمان از طریق ایران، آمریکا و یا اروپا را دارید پیش از هر چیز می‌بایست در خصوص مشخصات کوتاه کشور عمان، ویژگی‌های جمعیتی و جغرافیایی کشور عمان، اطلاعات ویزا و نکاتی درباره محل و شرایط اقامت در عمان اطلاعات لازم را کسب نمایید. در این مقاله سعی شده تا شرایط مهاجرت به عمان و اخذ اقامت این کشور سلطان‌نشین حاشیه خلیج‌فارس به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد. شرایط اخذ اقامت عمان و انواع مهاجرت به عمان را در ادامه این مقاله می‌توانید ملاحظه بفرمایید.


کشور پادشاهی عمان

 

 

oman

 

 

 


 
کشور پادشاهی عمان این گوشه کمتر شناخته‌شده از خاور میانه برخلاف کشور همسایه خود (امارات متحده عربی) شهرت خاصی پیرامون خطوط برتر هوایی، مراکز مهم تجارت جهانی و یا مقاصد برتر گردشگری ندارد با این حال دارای مراکز خرید مجلل و زیبایی های طبیعی فراوان است. طی سالیان گذشته محبوبیت این کشور نفت‌خیز خاورمیانه نزد گردشگران و مهاجران رو به افزایش بوده به‌طوری‌که تعداد سالانه گردشگران از حدود دو میلیون نفر در سال 2012 به بیش از سه میلیون نفر در سال 2016 رشد پیدا کرده‌است.
با مهاجرت به عمان در گوشه جنوب شرقی شبه‌جزیره عربستان بین یمن و امارات متحده عربی مستقر خواهید شد. پادشاهی عمان از شمال با کشور ایران دارای مرز دریایی و از شرق در تپه‌های شنی روب‌الخالی (بزرگ‌ترین صحرای شن و ماسه جهان) با عربستان سعودی دارای مرز زمینی مشترک است.
مساحت کشور عمان تقریبا مشابه کشور لهستان است که به چهار فرمانداری (محفظه) و پنج بخش (منطقات) تقسیم شده که شامل 61 منطقه (ولایات) می‌شود. علاوه‌براین بخش کوچکی به نام مُسَندَم در جنوب تنگه هرمز و بخش دیگری با نام مدحاء در امارات متحده عربی از خاک اصلی کشور عمان جدا قرار دارد. متقاضیان مهاجرت به عمان اغلب در مسقط پایتخت پادشاهی عمان ساکن می‌شوند. 


برای دمای گرمسیری آماده باشید


متقاضیان مهاجرت به عمان باید خود را برای آب‌وهوای نسبتاً گرم آماده کنند. در دشت ساحلی حاصلخیز آل باتینه، دمای نیمه‌گرمسیری از 22 درجه سانتیگراد تا 25 درجه سانتیگراد در زمستان است و در ماه‌های تابستان ژوئن تا سپتامبر تا 40 درجه سانتیگراد می‌رسد. همان‌طور که در یک آب‌وهوای بیابانی معمول است، دما ممکن است به‌شدت در روز و شب متفاوت باشد. 

 

 

 

oman-at-day

 

 

 


 
متقاضیان مهاجرت به جنوب عمان اغلب شگفت‌زده خواهند شد زیرا درحالی‌که بیشتر بخش‌های این کشور دارای آب‌وهوای بیابانی است، استان ظفار منطقه‌ای استوایی است و تحت تأثیر شدید موسمی قرار دارد که پس از بارش‌های شدید موسمی به یک منطقه سرسبز و شکوفا تبدیل می‌شود.


جمعیت و زبان‌های مختلف


ازآنجاکه بخش عمده‌ای از کشور عمان از بیابان تشکیل شده است لذا توزیع جمعیت به‌صورت کاملاً نسبی و متمایل به شهرنشینی است. در حدود پنج میلیون نفر در عمان زندگی می‌کنند که بیش از 30 درصد آن شامل مهاجران می‌شود. باید توجه داشت که نیروی کار خارجی که از ایران، بنگلادش، هند، پاکستان، اتیوپی، اندونزی، فیلیپین، مصر، نپال و سریلانکا وارد می‌شود، بخش مهمی از اقتصاد عمان است.
زبان رسمی پادشاهی عمان عربی است اما متقاضیان اخذ اقامت عمان نباید جای نگرانی داشته باشند چراکه زبان انگلیسی در دنیای تجارت و به‌ویژه در پایتخت کاملاً قابل‌فهم است. همچنین به دلیل تعداد زیاد کارگران خارجی، زبان‌های فارسی، سواحیلی و زبان‌های مختلف آسیای جنوبی مانند بلوچی، سندی و اردو نیز در سراسر عمان، به‌ویژه در شهرها رواج دارد.
متقاضیان مهاجرت به عمان باید در نظر داشته باشند علی‌رغم اینکه این کشور در نظرسنجی‌های سهولت زندگی مهاجران رتبه 6 از بین 65 کشور را داراست بااین‌حال همواره احترام به عقاید و قوانین ساکنان بومی از اولویت بالایی برخوردار است علی‌الخصوص احترام به عقاید اباضیان که در بین مسلمانان محافظه‌کارتر هستند و بخش عظیمی از جمعیت مسلمان پادشاهی عمان را شامل می‌شوند موضوع مهمی برای متقاضیان مهاجرت به عمان است.


اخذ ویزا برای عمان


اگر قصد دارید پیش از مهاجرت برای بررسی شرایط مهاجرت به عمان به این کشور سفر نمایید برای ورود به کشور عمان به یک ویزای توریستی (visit visa) نیاز خواهید داشت که به دو صورت یکبار ورود و اجازه ورودهای متعدد قابل دریافت است. ویزای توریستی یکبار ورود را می‌توان در کلیه نمایندگی‌های عمانی در خارج از کشور دریافت کرد که معمولاً برای یک ماه معتبر است و با مراجعه به اداره کل گذرنامه و اقامت برای یک ماه دیگر قابل تمدید می‌باشد. تحت شرایط مشابه و پس از تأیید مقامات مهاجرتی می‌توان ویزای چند بار ورود را درخواست نمود که حداکثر تا یک سال اعتبار دارد و به شما اجازه می‌دهد برای چندین اقامت در هر سه هفته وارد کشور شوید.


می‌خواهید در عمان کار کنید؟


یکی از شرایط مهاجرت به عمان دریافت ویزای کاری است. متقاضی اخذ ویزای کاری عمان می‌بایست بین 21 تا 60 سال سن و از یک شرکت در عمان پیشنهاد کار تأیید شده داشته باشد. در این حالت کارفرمای آینده شما اسپانسر ویزای کاری شما می‌شود. کارفرمای متقاضی باید از وزارت نیروی انسانی مجوز کارگری بخواهد همچنین باتوجه‌به زمینه استخدامی متقاضی مهاجرت به عمان ممکن است دریافت برخی مجوز‌های حرفه‌ای از سایر دپارتمان‌ها نیز نیاز باشد (مثلاً در خصوص موقعیت‌های شغلی مربوط به بهداشت و درمان). 
علاوه بر اجازه رسمی کار که توسط وزارت نیروی انسانی صادر می‌شود، مدارک زیر معمولاً برای درخواست ویزای کار موردنیاز است:
• گذرنامه معتبر (اصل و کپی)
• چندین عکس به‌اندازه گذرنامه
• گواهی بهداشت از یک کلینیک خارجی مورد تأیید و تأیید شده توسط وزارت بهداشت
برای اطلاع از سایر مدارک عمومی و حرفه‌ای جهت اخذ ویزای کاری عمان حتماً می‌بایست با کارفرمای خود و دپارتمان‌های صادرکننده مجوز کاری مکاتباتی را داشته باشید چراکه مدارک ارائه شده متناسب با هر موقعیت و جایگاه شغلی متفاوت است.
همسر و فرزندان زیر 21 سال دارنده ویزای کار می‌توانند درخواست ویزای پیوستن به خانواده را ارائه نمایند مشروط بر این‌که دارنده ویزای کاری عمان یک فرد با جایگاه شغلی ارشد و درآمد حداقل 300 ریال عمان و همچنین ساکن یک اقامتگاه به نام خود یا کارفرمای خود باشد. متقاضیان مهاجرت به عمان باید توجه داشته باشند که این نوع ویزا صرفاً برای اقامت خانواده فرد شاغل است و به سایر اعضای خانواده اجازه کار نمی‌دهد.


آپشن‌های محدود خرید ملک برای متقاضیان مهاجرت به عمان 


تا پیش از سال 2004 خرید ملک در کشور عمان برای مهاجرانی که از کشورهای غیر از شورای همکاری خلیج‌فارس می‌آمدند ممنوع بود (یعنی هرکسی که شهروند بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی یا امارات نباشد) اما طی دو دهه گذشته و به‌خصوص از سال 2017 با تغییرات رخ‌داده مربوط به قوانین و شرایط مهاجرت به عمان اجازة خرید ملک به برخی از مهاجران سایر کشورها تحول نسبتاً جدیدی را در زمینه اخذ اقامت عمان پدید آورد.
متقاضیان مهاجرت به عمان می‌توانند پس از اخذ مجوزهای لازم املاکی را در مناطق integrated tourist complexes (ITCs) (مجتمع‌های تماماً توریستی) خریداری کنند که به آن‌ها اجازه اقامت خودکار می‌دهد. البته برنامه‌های در خصوص کمتر شدن این محدودیت‌ها برای متقاضیان اخذ اقامت عمان وجود دارد که به‌تدریج در شرف عملی شدن هستند ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود اگر قصد مهاجرت به عمان از طریق خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در املاک را دارید حتماً از مشاوران و یا وکلای مهاجرت مشورت‌های لازم را دریافت نمایید. در غیر این صورت اگر صرفاً به دنبال خانه‌ای برای مدت محدود و یا سفر‌های توریستی خود هستید اجاره ملک گزینه سریع و ساده‌تری برای شما می‌باشد.
قراردادهای اجاره‌ای در عمان برای یک سال حائز اعتبار هستند اما برای مدت مشابه می‌توان آن را تمدید نمود. از دیگر نکات شرایط مهاجرت به عمان این است که پرداخت اجاره‌بها برای سه ماه یا حتی یک سال به‌صورت یک‌جا امری کاملاً معمول در معاملات املاک این کشور به‌حساب می‌آید.

 

 

 

 

house-in-oman

 

 


 
اگر چنین قصدی دارید می‌توانید جستجوی مسکن خود را در وب‌سایت‌های املاک و مستقلات زیر که مورد تأیید سازمان مهاجرت عمان نیز هستند آغاز کنید:
Resfix
Engel & Völkers
Savills
Better Homes
Al Qandeel


هزینه زندگی در عمان چقدر است؟


کم بودن هزینه زندگی در پادشاهی عمان از نکات مثبت شرایط مهاجرت به عمان است. بر اساس نظرسنجی Mercer Cost of Living 2017 مسقط از بین 209 مقصد مهاجرت در جهان در رتبه 92 قرار گرفت که نشانگر هزینه پایین زندگی نسبت به بسیار از کشور‌های دیگر است. بااین‌حال مشکلات مربوط به عدم امنیت شغلی که به سبب اجرای سیاست‌های بومی‌سازی کارکنان دولتی است کمی این شرایط را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
همچنین اگر قصد مهاجرت به عمان را دارید هزینه‌های تحصیل فرزندان درصورتی‌که قصد ادامه تحصیل در مراکز بین‌المللی (غیر عرب‌زبان) را داشته باشند به‌علاوه هزینه‌های مربوط به بیمه تکمیلی (قراردادهای کارفرمایان عمانی اغلب هزینه‌ها و مراکز درمانی مربوط به‌سلامت روان یا بهداشت دهان را شامل نمی‌شود) را به لیست هزینه‌های خود اضافه نمایید.
متقاضیان مهاجرت به عمان می‌بایست تحقیقات خود را در مورد هزینه‌های مربوط به اجاره‌بها به طور کامل انجام دهند چراکه بخش بزرگی از هزینه زندگی در عمان را شامل می‌شود. در حال حاضر به طور میانگین هزینه یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز مسقط در حدود 180 الی 400 ریال عمان معادل 420 تا 940 یورو و هزینه یک آپارتمان سه‌خوابه با شرایط مکانی مشابه در حدود 350 تا 1000 ریال عمان معادل 820 الی 2300 یورو برآورد شده است.
 
عمان یک کشور ثروتمند نفت‌خیز است و برخی کالاها و خدمات به‌ویژه مواد غذایی بسیار گران هستند و باید وارد شوند. بااین‌حال مواردی نظیر سوخت و خرید ماشین که بدون پرداخت مالیات عرضه می‌شود، بسیار ارزان‌تر از اروپا است.


منابع


برای نگارش این مقاله از مطالب موجود در وب‌سایت‌های eurosender و internations استفاده شده است.