شرایط مهاجرت به برزیل

فصل 1 از 1

شرایط مهاجرت به برزیل

 


علاوه بر آمریکا و کانادا و همچنین نام‌های پر‌تکرار کشور‌های اروپایی، یکی از مقاصد پرطرف‌دار برای آن‌هایی که قصد مهاجرت و یا اخذ پاسپورت دوم را دارند کشور برزیل است. اما به سبب کمبود منابع و اطلاعات صحیح غالباً این افراد با پرسش‌های مشابهی مواجه می‌شوند؛ مهاجرت به برزیل چه مزایا و معایبی دارد؟ شرایط مهاجرت به برزیل چیست؟ اخذ اقامت در برزیل از چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟ آیا قوانین مهاجرت به برزیل تابع خاک است یا خون و نسب؟ شرایط تحصیل و امکانات تحصیلی در برزیل چگونه است؟ آیا تولد، سرمایه‌گذاری، خرید ملک یا اشتغال در برزیل می‌تواند تسهیل‌کننده دریافت پاسپورت برزیل باشد؟ از طریق دریافت پاسپورت برزیل چه موقعیت‌هایی فراهم می‌شود؟  
عموماً از برزیل تنها با تیم فوتبال آن و یا قهوه معطرش یاد می‌شود، اما در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این پنجمین کشور بزرگ جهان که مقصد عزیمت بسیاری از ایرانیان است آشنا کنیم و به بررسی شرایط مهاجرت به برزیل بپردازیم.

 

 

 

 

 

brazil-flag

 

 


چرا مهاجرت به برزیل


برزیل، کشور رقص و شادی و کارناوال؛ مهد فوتبال چشم‌نواز و قهوه مرغوب؛ کشوری پر از تکاپو و جوش‌وخروش؛ سرزمین جاذبه‌های توریستی بی‌نظیر، از طبیعت بکر آمازون گرفته تا تندیس مسیح منجی در ریودوژانیرو، از آسمان‌خراش‌های مدرن سائوپائولو تا سواحل نیلگون اقیانوسی و ماسه‌های داغ؛ تلفیق سنت و مدرنیته در کشوری که از میانه جنگل‌های وحشی آمازون تا کرانه‌های اقیانوس اطلس امتداد پیدا کرده و با تمامی کشور‌های آمریکای جنوبی به جز اکوادور و شیلی دارای مرز مشترک است. وجود آب‌وهوای دلپذیر، زمین‌های کشاورزی وسیع و رشد فزاینده صنایع در دو دهه اخیر این کشور را به یکی از مقاصد مهم مهاجرتی تبدیل کرده است. اما بسیاری از این موقعیت‌ها را در سایر کشورها نیز می‌توان یافت، بنابراین چرا مهاجرت به برزیل طی سال‌های اخیر رواج بیشتری پیدا کرده و عوامل متمایزکننده برزیل نسبت به سایر کشورها چیست؟
• بر اساس آخرین گزارش‌های بانک جهانی کشور برزیل هفتمین اقتصاد بزرگ جهان با نرخ رشد 5% را داراست و از لحاظ رشد و توسعه ملی در کنار روسیه، چین و هندوستان در زمره کشورهایی با بیشترین میزان رشد اقتصادی قرار می‌گیرد. اقتصاد آن ثابت و پایدار است که برای افرادی که قصد مهاجرت به برزیل از طریق سرمایه‌گذاری، شروع یک کسب‌وکار و یا اشتغال را دارند حائز موقعیت مناسب و مطمئنی است.
• هزینه اقامت و زندگی در برزیل بسیار کمتر از سایر کشورهای جهان اول است. به طور تخمینی هزینه ملزومات اولیه زندگی به انضمام خوراک و پوشاک تقریباً نصف ایالت متحده آمریکا برآورد شده است. علی‌رغم وجود هزینه‌های درمانی بالا، حضور شرکت‌های بیمه‌ای معتبر که بخش بزرگی از هزینه‌های درمان را پوشش می‌دهند یکی دیگر از عوامل تسهیل‌کننده زندگی در برزیل بشمار می‌رود.
• باتوجه‌به اینکه کشور برزیل آمیخته‌ای از نژادها و فرهنگ‌های متفاوت است بنابراین برای آن دسته از عزیزانی که قصد مهاجرت به برزیل را دارند، دغدغه طردشدن از جامعه و برخورد‌های نژادی بسیار کمتر سایر کشور‌هاست.
• برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی که پس از اخذ اقامت می‌بایست مدت‌زمان معینی از سال را در کشور مقصد حضور داشت، دریافت اقامت بدون شرط حضور سالیانه (تنها با مراجعت هر دوساله یک‌بار) یکی دیگر از مزایای مهاجرت به برزیل است. 
• اخذ پاسپورت با دارابودن چهار سال اقامت برزیل میسر است. با دریافت پاسپورت برزیل امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اروپایی فراهم شده و رفت‌و‌آمد به ایالات متحده آمریکا بسیار تسهیل می‌شود. علاوه بر این با دارابودن پاسپورت برزیل امکان اشتغال مهاجران در سایر کشورهای آمریکای جنوبی و کشور‌های دیگر نظیر پرتغال نیز فراهم می‌شود. 


شرایط مهاجرت کاری به برزیل


یکی از شرایط مهاجرت به برزیل از طریق پیشنهادهای کاری است که توسط کارفرمای برزیلی ارائه می‌شود. به طور معمول برای افرادی که از این طریق قصد مهاجرت به برزیل از طریق کار را دارند ابتدا ویزای کار دوساله صادر شده که پس از اتمام آن با تأیید وزارت کار برزیل این ویزا به مدت دو سال دیگر تمدید می‌شود. متقاضیان می‌توانند در سال چهارم می‌توان برای اخذ اقامت کار دائم و در سال پنجم برای اخذ تابعیت اقدام کنند.
برای مهاجرت به برزیل از طریق کار ابتدا می‌بایست متقاضی مدارکی که در فهرست زیر ذکر شده است را به زبان پرتقالی ترجمه و با تأیید دادگستری برای کارفرما (شرکتی که در برزیل ثبت و تأسیس شده باشد) ارسال نماید:
• فرم‌های تکمیل شده در سفارت
• رزومه
• گواهی مربوط به سوابق کار
• دو قطعه عکس پاسپورت
• گواهی سوءپیشینه کیفری
• پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه و دو صفحه خالی
کارفرما پس از دریافت مدارک متقاضی، آن‌ها را به انضمام درخواست استخدام تقدیم وزارت کار می‌کند که پس از تأیید ویزای کار برای متقاضی صادر می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که باتوجه‌به نرخ بالای مهاجرت به برزیل طی سالیان گذشته و همچنین دقت بررسی بالا توسط افسران گذرنامه صحت مدارک و همچنین ذکر دلائل منطقی در استخدام متقاضی از اهمیت بالایی در موفقیت پروسه مهاجرت کاری دارد.


شرایط مهاجرت تحصیلی به برزیل


در بین روش‌های مهاجرت به برزیل مهاجرت تحصیلی از طرف‌داران کمتری برخوردار است، علت آن هم در دو مسئله خلاصه می‌شود: نخست زبان نسبتاً سخت پرتغالی و دوم اینکه در کشور برزیل شانس کاریابی پس از فارغ‌التحصیلی چندان چشمگیر نیست. بااین‌حال امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های ایالتی و فدرالی برزیل و همچنین وجود دانشگاه‌های معتبری چون دانشگاه سائوپائولو برخی را به مهاجرت از این طریق ترغیب می‌کند.
برای مهاجرت تحصیلی به برزیل در سه مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری می‌توان اقدام نمود که تحصیل در مقطع لیسانس تنها با زبان پرتغالی و اخذ نمره قبولی در آزمون Vestibular ، در مقطع فوق‌لیسانس با زبان پرتغالی و همچنین انگلیسی (حداقل سطح آیلتس 6) و در مقطع دکتری با سطح آیلتس 6.5 و داشتن CV مناسب و مقالات ISI امکان‌پذیر است.
متقاضیان مهاجرت به برزیل از طریق تحصیلی می‌توانند با دریافت مجوز کار دانشجویی تا سقف 30 ساعت در هفته به کار اشتغال داشته باشند و همچنین پس از یک سال از اتمام تحصیل می‌توانند برای دریافت ویزای کار اقدام نمایند.


سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های مهاجرت به برزیل


یکی از شرایط مهاجرت به برزیل از طریق سرمایه‌گذاری ارائه تقاضا پس از ثبت شرکت یا کارآفرینی و همچنین خرید ملک است. علی‌رغم اینکه در این روش ضرورتی بر دارابودن مدرک زبان و سوابق کاری و همچنین شرط حضور وجود ندارد، بااین‌حال این پروسه می‌بایست با کمک یک وکیل مجرب انجام شود و روال قانونی آن به‌این‌ترتیب است که پس از تسلیم طرح و برنامه کسب‌وکار به وزارت کار و همچنین شورای ملی مهاجرت برزیل، این سازمان میزان سرمایه شرکت را برآورد کرده که پس از تأیید ورود این سرمایه به‌صورت سالیانه، Permanent visa با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شود که در صورت برقراری کسب‌وکار قابل تمدید است و بعد از پنج سال می‌توان برای دریافت اقامت دائم اقدام نمود. همچنین با دارابودن شرایط مهاجرت به برزیل از طریق سرمایه‌گذاری می‌توان برای فرزندان زیر 21 سال و همسر نیز درخواست اقامت نمود.  
برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک می‌بایست یک ملک تجاری به ارزش حدودی 350000 دلار آمریکا (معادل یک میلیون رئال برزیل) خریداری شود و برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت نیز متقاضیان می‌بایست حداقل 60000 دلار سرمایه اولیه شرکت را به‌حساب شرکت خود در یکی از بانک‌های برزیل واریز نمایند.


شرایط مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج


شرایط مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج به‌سادگی و سهولت بسیاری از کشورهای دیگر نیست و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. نخست اینکه تابعیت پس از ازدواج به طور خودکار به افراد داده نمی‌شود و منوط به درخواست آن‌ها و همچنین تأیید توسط شورای ملی مهاجرت است. این شورا در بررسی‌های خود موارد مختلفی را نظیر تمکن مالی و تأمین هزینه‌های زندگی به‌علاوه صحت و درستی ازدواج، لحاظ می‌کند. 


شرایط مهاجرت به برزیل از طریق تولد فرزند


قوانین مصوب برای اخذ تابعیت برزیل از طریق برزیل تابع خاک است به‌این‌ترتیب که اگر کودکی در برزیل زاده شود این کودک از همان روز اول تولد خود تابعیت و پاسپورت برزیلی داشته و می‌تواند از کلیه حقوق شهروندان برزیل نظیر تحصیل رایگان و شغل بهره‌مند گردد. همچنین می‌توان برای سایر خواهران و برادران این کودک نیز درخواست تابعیت نمود و والدین کودک متولد شده نیز می‌توانند پس از یک سال اقامت و اشتغال در برزیل درخواست تابعیت خود را ارائه نمایند. شرایط مهاجرت به برزیل از طریق تولد فرزند یکی از روش‌های پرطرف‌دار مهاجرت به برزیل است چراکه پس از اخذ تابعیت و پاسپورت برزیل متقاضیان به‌راحتی و بدون اخذ روادید می‌توانند به 140 کشور دنیا از جمله ایالات متحده سفر کنند.   


سخن آخر


آنچه تا بدین جا ملاحظه فرمودید بررسی اجمالی و مختصری از شرایط مهاجرت به برزیل بود. در این مقاله سعی شد تا روش‌های مختلف و قانونی مهاجرت به برزیل را معرفی کنیم. به طور کل بر اساس قوانین کشور برزیل هر شخصی که بتواند طی روش‌های گوناگون (کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و ازدواج) به مدت 5 سال اقامت این کشور را دریافت نماید، می‌تواند برای اخذ اقامت دائم و پاسپورت برزیلی اقدام کند. فارغ‌التحصیلان نیز یک سال برای پیداکردن شغل مناسب و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری فرصت خواهند داشت. همچنین فرزندان متولد شده در این کشور نیز از ابتدا دارای تابعیت و پاسپورت برزیلی خواهند بود. باتوجه‌به اعتبار پاسپورت برزیل و همچنین امکان تردد به ایالات متحده آمریکا و همچنین هزینه‌های نسبتاً پایین زندگی در این کشور، برزیل می‌تواند مقصد مناسبی برای افرادی که قصد مهاجرت و یا دریافت تابعیت دوم را دارند باشد.