شرایط اخذ اقامت کاری برزیل

فصل 2 از 1

شرایط اخذ اقامت کاری برزیل

 


برای مهاجرت به کشور برزیل و اخذ اقامت این کشور خوش‌آب‌وهوای آمریکای جنوبی روش‌های گوناگونی وجود دارد، از جمله مهاجرت تحصیلی، مهاجرت سرمایه‌گذاری، مهاجرت از طریق تولد فرزند و مهاجرت از طریق ازدواج. در این میان موقعیت ژئوپلیتیک خاص این کشور درحال‌توسعه که با اغلب کشور‌های آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد و همچنین توسعه روزافزون صنایع، سبب هموارتر شدن مسیر جدیدی برای مهاجرت به برزیل شده است. ازاین‌رو متقاضیان می‌توانند با اخذ اقامت کاری برزیل و ضمن دریافت ویزای کار کشور برزیل مقدمات مهاجرت خود را فراهم نموده و از مزایای آن بهره‌مند گردند. باید توجه داشت که اخذ اقامت کاری برزیل شرایط و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

 

 

 

 

 

brazil

 

 

 


شرایط کار در برزیل


کشور برزیل، پنجمین کشور جهان از نظر وسعت و جمعیت است که نرخ رشد توسعه مناسبی را در میان قدرت‌های اقتصادی داراست؛ بنابراین وجود صنایع درحال‌رشد در کشور برزیل امری قابل‌انتظار است و بزرگ‌ترین صنایع برزیل شامل صنایع مربوط به کشاورزی، نفت و گاز، صنایع غذایی، بانک‌داری و گردشگری می‌باشد. علاوه بر این موقعیت مناسب کشور برزیل که در مقالات مرتبط با این کشور به طور کامل به شرح آن پرداخته شد شرایطی را جهت استقرار شرکت‌های چندملیتی در این کشور پدید آورده که تمرکز آن‌ها در شهر‌های بزرگ برزیل نظیر سائوپائولو، ریودوژانیرو و برازیلیا فرصت‌های شغلی فراوانی را ایجاد می‌کند؛ ازاین‌رو می‌توان اخذ اقامت کاری برزیل را مسیر مناسبی برای مهاجرت به این کشور در‌نظر گرفت.
همان‌طور که پیش‌تر بیان شد دریافت ویزای کار برزیل پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که یکی از آن‌ها زبان پرتغالی به‌عنوان رسمی این کشور است. باید توجه داشت که مردم برزیل تعصب خاصی روی زبان پرتقالی دارند و کشور برزیل تنها کشور منطقه آمریکای لاتین است که زبان رسمی آن پرتغالی می‌باشد هرچند که هم‌جواری با سایر کشور‌های آمریکای جنوبی سبب شده تا اقلیت اسپانیایی‌زبان نیز در این کشور وجود داشته باشد.
 بر اساس قوانین حاکم در برزیل استخدام دو سوم افراد در شرکت‌های این کشور می‌بایست از بین افراد برزیلی صورت پذیرد که این مسئله منجر به محدودتر شدن فرصت‌های شغلی برای مهاجرین می‌شود. اما از سوی دیگر کمبود نیروی متخصص و آموزش‌دیده در برزیل، موقعیت‌های شغلی مناسبی را می‌تواند برای متقاضیان اخذ اقامت کاری برزیل فراهم کند.


مراحل اخذ اقامت کاری برزیل


متقاضیان اخذ اقامت کاری برزیل از هر طریقی که قصد کار در این کشور را داشته باشند ابتدا می‌بایست موفق به دریافت ویزای کاری برزیل VITEM V شوند و پس از آن برای مهاجرت اقدام نمایند. باید توجه داشت که برای اشتغال به شغل‌های با درآمد بالا علاوه بر ویزای کار دارابودن اجازه اقامت (موقت یا دائم) نیز ضرورت دارد.
نخستین گام در خصوص اخذ اقامت کاری برزیل توسط کارفرمای آینده متقاضی باید برداشته شود؛ به‌این‌ترتیب که ابتدا کارفرما برای اخذ اجازه استخدام متقاضی و صدور ویزای کار از وزارت کار برزیل اقدام می‌نماید. برای این منظور یک نسخه تأیید شده از رزومه متقاضی، گواهی‌نامه‌های مربوط، مدارک تحصیلی و سوابق کاری وی به همراه یک نسخه تأیید شده از گذرنامه تقدیم وزارت کار برزیل می‌گردد. در برخی موارد باتوجه‌به موقعیت شغلی موردنظر و یا برای بررسی صلاحیت فرد متقاضی نیاز به مدارک بیشتری است که این مورد حتماً به کارفرما اعلام شده و متقاضی اخذ ویزای کار برزیل در جریان آن قرار خواهد گرفت. پس از تأیید درخواست کارفرما مابقی مراحل به وزارت خارجه ارجاع داده می‌شود تا جهت صدور ویزای کار اقدامات لازم صورت پذیرد.
باید توجه داشت که کلیه مدارک ارسالی می‌بایست به پرتغالی ترجمه شده و همچنین مقامات کشور برزیل صحت آن را تأیید نمایند.


انواع ویزای کار و اقامت کاری در برزیل


باتوجه‌به فرصت‌ها و موقعیت‌های شغلی متفاوت، ویزای کار نیز متناسب با آن شغل موردنظر صادر می‌شود. این موضوع در خصوص مشاغل فنی و حرفه‌ای نمود بیشتری پیدا می‌کند اما به‌طورکلی برای کارمندان خارجی ابتدا ویزای کار موقت (دوساله) صادر می‌شود که در صورت نیاز کارفرما در مهلت 30 روزه پایان آن، قابل تمدید برای دو سال دیگر می‌باشد. پس از اتمام اعتبار ویزای موقت دوم (در پایان چهار سال) متقاضی اخذ اقامت کاری برزیل می‌تواند برای اخذ ویزای دائم کاری برزیل درخواست خود را ثبت کند. عدم تخطی از قوانین کاری، اجتماعی و مالی کشور برزیل از عوامل مؤثر جهت اجازه صدور ویزای کاری دائم برزیل می‌باشد. باید به این نکته نیز توجه داشت که دارندگان ویزای موقت کاری برزیل، بدون کسب مجوز قادر به تغییر کارفرمای خود نیستند.
علاوه بر دارندگان ویزای کاری موقت (پس از چهار سال) گروه‌های شغلی زیر نیز واجد شرایط دریافت ویزای کار دائم در کشور برزیل هستند:
• دانشمندان، محققان و پژوهشگرانی که دوره فعالیت آن‌ها بیش از یک دوره دوساله به طول خواهد انجامید
• سرمایه‌گذارانی که مبلغ سرمایه‌گذاری آن‌ها در کسب‌وکار موردنظر معادل مبلغ تعیین شده توسط شورای ملی مهاجرت برزیل باشد
• مدیران و اعضای هیئات مدیره شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کشور برزیل، متناسب با میزان کارآفرینی که ایجاد کرده‌اند.
باتوجه‌به اینکه پروسه اخذ ویزای موقت کاری متناسب با هر فرصت شغلی شرایط منحصربه‌فرد خود را دارد بنابراین پیشنهاد می‌شود متقاضیان اخذ اقامت کاری برزیل قبل از هر اقدامی از نظرات مشاوران و وکلای مهاجرت بهره‌مند گردند و اطلاعات موردنیاز در خصوص فرصت شغلی موردنظر را به همراه آخرین اصلاحات قوانین مربوط از طریق کنسولگری برزیل و یا وب‌سایت وزارت کار و استخدام برزیل دریافت نمایند.


اقامت و اخذ تابعیت در برزیل از طریق دریافت ویزای کاری


معمولاً اغلب افرادی که برای اخذ ویزای کار در کشور‌های دیگر اقدام می‌نمایند در نهایت به دنبال این هستند که اقامت کشور موردنظر را دریافت نمایند و با بهره‌مندی از امکانات و مزایای کشور مقصد، وضعیت رفاهی مناسبی را برای خود و خانواده خود فراهم نمایند. متقاضیان اخذ اقامت کاری برزیل نیز پس از موفقیت در یافتن فرصت شغلی مناسب خود و در صورت تأیید و صدور اجازه کار ابتدا به آن‌ها ویزای VITEM V که یک ویزای کار موقت و دوساله است تعلق می‌گیرد که برای دو سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود و در نهایت پس از چهار سال شرایط درخواست برای اخذ ویزای دائم کار برزیل فراهم می‌شود.
متقاضیان اخذ تابعیت برزیل در صورتی که اجازه اقامت دائم این کشور، تمکن مالی جهت تأمین خود و خانواده خود، تخصص، حرفه یا هنر خاص و همچنین دانش زبان پرتقالی را داشته باشند می‌توانند برای اخذ تابعیت کشور برزیل اقدام نمایند.


کار در برزیل و مؤسسات کاریابی در برزیل


علاوه بر وکلای مهاجرت و مسیر‌های کاریابی متفاوت، مؤسساتی نیز وجود دارند که قادرند به طور تخصصی متقاضیان اخذ اقامت کاری برزیل را در مسیر یافتن فرصت شغلی موردنظر یاری رسانند. البته توجه به چند نکته لازم به نظر می‌رسد؛ نخست اینکه به سبب کمبود نیروی متخصص و آموزش‌دیده، سطح مهارت فنی و تخصصی متقاضی از عوامل مؤثر در ترغیب کارفرما برای درخواست صدور ویزای کار خواهد بود. علاوه بر تخصص و مهارت، دانش زبان پرتغالی نیز تأثیر قابل‌توجهی در جلب نظر کارفرمایان خواهد داشت. به طور کل باید در نظر داشت علی‌رغم اینکه اخذ ویزای کار یکی از مناسب‌ترین شرایط جهت اخذ اقامت کشور برزیل می‌باشد اما درعین‌حال مسیر ساده و همواری نخواهد بود و قطعاً بهره‌مندی از نظر متخصصان در این زمینه می‌تواند کمک‌کننده مسیر اخذ اقامت کاری برزیل باشد.
‌در پایان این مقاله به معرفی برخی از مؤسسات و شرکت‌های چندملیتی که می‌توانند راهنمای متقاضیان اخذ اقامت کاری برزیل باشند خواهیم پرداخت:
BOYDEN
EGON ZEHNDER INTERNATIONAL
EMA PARTNERS
HEIDRICK AND STRUGGLES
HORTON INTERNATIONAL LLC
HVS INTERNATIONAL
KEN KLARK INTERNATIONAL
KORN/FERRY INTERNATIONAL