بلو‌کارت آلمان

بلو کارت آلمان

بلو کارت آلمان یک اجازه کار و زندگی در آلمان می باشدکه برای افراد ماهر در زمینه شغلی شخص صادر می شود و به آنها اجازه می دهد در مشاغلی که کمبود نیرو وجود دارد و یا آینده آن شغل ها روشن است، در آلمان مشغول به کار شوند. دارنده بلو کارت آلمان می تواند در اولین بار تا 4 سال اقامت کاری در آلمان داشته باشد. همچنین با اتمام تاریخ این کارت می تواند دوباره آنرا تمدید نماید.

 

Germany Eu Blue Card

 

دریافت بلو کارت آلمان

برای دریافت کارت آبی برای آلمان، باید اجد شرایط معیار هایی از جمله تحصیلات دانشگاهی، سابقه کار و از همه مهمتر حقوق بالاتر از میانگین ملی تعیین شده برای هر سال را داشته باشید. اگر شما دارای شرایط زیر باشید می توانید اقدام به درخواست بلو کارت کشور آلمان نمایید:

 1. دارای مدرک تحصیلات دانشگاهی از آلمان باشید و یا مدرک تحصیلی شما مورد قبول آنها باشد.
 2. یک پبشنهاد کاری از یک کارفرمای آلمانی داشته باشید.
 3. حداقل 5 سال سابقه کاری حرفه ای و مرتبط داشته باشید.
 4. حداقل حقوق شما قبل از کسر مالیات در سال (2021) باید 56.800 یورو باشد. همچنین اگر در یکی از مشاغلی که در آن کمبود نیرو دارد مشفول به کار هستید، حقوق شما می تواند از 44.304 یورو در سال شروع شود. از جمله این مشاغل می توان به علوم کامپیوتر، علوم طبیعی، مهندسی، ریاضیات یا پزشکی اشاره کرد.

در صورتی که قبل از ورود به آلمان شغلی پیدا کرده باشید، می توانید به کمک کارفرمای خود از داخل کشور، درخواست بلو کارت آلمان را ثبت کنید. برای ثبت درخواست بلو کارت خود از داخل ایران می توانید با مشاوران اینفودنیز تماس برقرار کنید. مشاوران ما در طی پروسه پشتیبانی کامل را ارائه می دهند و به جای شما پیگیر روند صدور بلو کارت (ویزای کاری) برای شما خواهند بود.

مشاغل واجد شرایط بلو کارت آلمان

 

 • کارگران با سطح تجربه کاری بسیار بالا
 • محققان و دانشمندان
 • دانش آموزان
 • کارآموزان حرفه ای
 • واگذاری های درون شرکتی
 • و مشاغلی که در مورد شماره 4 دریافت بلو کارت آلمان نام آنها ذکر شد.

حداقل حقوق و دستمزد سالیانه در آلمان

حداقل حقوقی که شما باید در سال دریافت کنید تا برای دریافت بلو کارت آلمان اقدام کنید در هر سال تغییر پیدا می کند و این حقوق باید مقداری از متوسط درآمد سالیانه آلمان مقداری بیشتر باشد. این مبلغ در سال 2021 در کشور آلمان به شرح زیر می باشد:

 • برای مشاغلی که در آنها کمبود نیرو وجود دارد 44304 یورو در سال
 • برای سایر مشاغل 56800 یورو در سال

بدون داشتن شغل می توان بلو کارت آلمان را دریافت کرد؟

خیر شما نمی توانید بدون داشتن شغل و حتی داشتن شغلی که درآمد گفته شده را نداشته باشد اقدام به درخواست بلو کارت آلمان کنید. با این حال بدون داشتن شغل شما می توانید از طریق سفارت اقدام به ثبت درخواست ویزای جست و جوی شغل نمایید که با استفاده از این ویزا به شما 6 ماه زمان داده می شود تا شغلی در آلمان پیدا کنید و اقامت موقت دریافت کنید. برای دریافت اقامت شما باید مدرک دانشگاهی، بیمه درمانی، سابقه کار و بودجه کافی برای زندگی در آلمان را داشته باشید.

 قدم به قدم تا دریافت بلو کارت آلمان

مراحلی که باید تا دریافت بلو کارت آلمان طی کنید به ترتیب و شرح زیر است:

 1. پیدا کردن شغل مناسب در آلمان
 2. دریافت ویزای کاری آلمان و سفر به آلمان برای شروع کار
 3. ثبت درخواست مجوز برای شروع به کار
 4. ثبت آدرس محل سکونت
 5. دریافت بیمه درمانی
 6. جمع آوری مدارک لازم
 7. مراجعه به اداره مهاجرت آلمان و ثبت درخواست بلو کارت آلمان.

پیدا کردن کار در آلمان اغلب باعث تغییر در زندگی می شود و فرصتی است که یکبار در زندگی اتفاق می افتد، به همین دلیل بسیاری از افراد تصمیم می گیرند در این مسیر از افراد و شرکت های متخصص کمک بگیرند نه اینکه درخواست آنها برای بلو کارت آلمان رد شود و دیگر قادر به ثبت درخواست برای مهاجرت کاری به این کشور پیشرفته نباشند. برای ثبت درخواست بلو کارت آلمان توصیه می کنیم با کارشناسان اینفو دنیز تماس بگیرید و مشاوره حقوقی درباره این موضوع دریافت کنید. در ادامه درباره این مراحل توضیحاتی را به شما ارائه خواهیم داد:

 1. پیدا کردن شغل در آلمان

اگر پیشنهاد کاری از کارفرمای آلمانی نداشته باشید نمی توانید بلو کارت دریافت کنید. قرارداد کاری شما باید حداقل یکساله باشد و حداقل حقوق ذکر شده را دارا باشد تا بتوانید برای بلو کارت اقدام کنید. اگر هنوز شغل مناسبی پیدا نکرده اید می توانید برای دریافت ویزای کاریابی اقدام کنید و برای یافتن شغل به آلمان سفر کنید. شما می توانید در کشور خود و از طریق وب سایت EURUS اقدام به پیدا کردن موقعیت های شغلی خالی و دارای بلو کارت اقدام کنید. به این دلیل که قصد شما دریافت بلو کارت آلمان است می توانید فیلتر کشور را فقط برای آلمان قرار دهید. همچنین می توانید از آژانس فدرال اشتغال آلمان استفاده کنید.

 

Job

 

به محض پیدا کردن شغل مناسب، کارفرمای شما باید قرارداد شغلی را با ذکر عنوان شغلی، مدت قرارداد و حقوق دریافتی سالانه در اختیار شما قرار دهد.

 1. درخواست ویزای کاری کنید

شما باید از طریق کنسولگری یا سفارت آلمان اقدام به درخواست ویزای کاری کنید. این ویزا به خودی خود اجازه کار کردن در آلمان را به شما نمی دهد. این ویزا فقط برای اثبات قصد شما برای کار کردن در آلمان به اداره مهاجرت این کشور می باشد. ظرف سه ماه پس از ورود به آلمان باید درخواست خود برای دریافت بلو کارت را در اداره مهاجرت آلمان ثبت کنید. برای درخواست ویزای کاری آلمان باید با نزدیک ترین کنسولگری یا سفارت این کشور تماس بگیرد و درخواست خود را ثبت کنید.

 آنها به شما اعلام می کنند که چه مدارکی را باید آماده کنید و در چه تاریخی برای تحویل مدارک و انجام مصاحبه مراجعه کنید. پس از دریافت ویزا می توانید به آلمان سفر کنید و مقدمات لازم برای دریافت بلو کارت را فراهم کنید. فقط شهروندان کشور های آمریکا، کانادا، ژاپن، اسرائیل،کره جنوبی،استرالیا و نیوزلند بدون اخذ ویزا می توانند برای دریافت بلو کارت آلمان اقدام کنند.

 1. دریافت مجوز کار

اگر در مشاغلی که کمبود نیرو در آنها وجود دارد، پیشنهاد شغلی داشته باشید و سالانه 44304 یورو حقوق دریافتی شما بدون کسر مالیات باشد، اولین کاری که باید انجام دهید درخواست تایید از آزانس اشتغال فدرال آلمان می باشد. اگر برای درخواست ویزا به این مجوز نیاز داشته باشید، کارفرمای شما می تواند قبل از سفر شما به آلمان این کار را برای شما انجام دهد.

 1. ثبت آدرس محل سکونت

در مدت 14 روز پس از مهاجرت به آلمان، باید آدرس محل سکونت خود را ثبت کنید. شما باید اینکار ار در اداره ثبت نام ساکنان محلی (Burgeramt) انجام دهید. روش انجام اینکار به شرح زیر است:

 • نزدیک ترین اداره ثبت نام ساکنان محلی را پیدا کنید و وقت ثبت نام دریافت کنید.
 • مدارک زیر را جمع آور کنید:
 1. گذرنامه
 2. قرارداد اجاره (اجاره نامه) و نامه تایید نقل مکان از جانب صاحب ملک
 3. دریافت فرم ثبت نام از اداره ثبت نام ساکنین محلی و پر کردن آن
 • این مدارک را در تاریخ معین شده برای ثبت نام به اداره تحویل دهید.
 • نامه تایید ثبت نام را در همان روز دریافت کنید و یا تا دریافت آن صبر کنید.
 1. بیمه درمانی خود را دریافت کنید

قبل از دریافت بلو کارت آلمان باید یک قرارداد بیمه درمانی با یک شرکت ارائه دهنده بیمه خدمات درمانی آلمانی داشته باشید. این بیمه می تواند بیمه درمانی همگانی(عمومی) و یا بیمه درمانی شرکت های خصوصی باشد. بیمه نامه های درمانی مسافرتی و یا بیمه نامه ای که از کشور مبدا ثبت کرده اید قابل قبول نیستند. ممکن است که بیمه های دولتی قبل از دریافت بلو کارت آلمان قبول نکنند که شما را بیمه کنند به همین دلیل شما در ابتدا بیمه نامه خود را در شرکت های خصوصی ثبت کنید و سپس آنره به بیمه های دولتی تبدیل کنید

 1. مدارک لازم برای دریافت بلو کارت آلمان را جمع آوری کنید

مدارکی که هنگام درخواست بلو کارت آلمان باید تحویل دهید شامل موارد زیر می شود:

 1. گذرنامه
 2. یک قطعه عکس پرسنلی که به تازگی گرفته باشید. دقت کنید که این عکس مطابق با الزامات اداره چاپ فدرال آلمان باشد.
 3. پر کردن فرم درخواست، از آنجا که بلو کارت آلمان نوعی درخواست اجازه اقامت در آلمان می باشد باید در فرم قسمت “Antrag auf Erteilung eines Aufenthaltstitels” را پر کنید که به معنی درخواست مجوز اقامت می باشد.
 4. ابلاغیه در رابطه با نحوه استخدام، این فرم باید توسط کارفرمای شما پر شود.
 5. نسخه اصلی قراداد یا پیشنهاد شغلی شما
 6. اثبات اقامت در آلمان ( به همراه داشتن مدارک ثبت محل سکونت که شامل قرار داد اجاره و نامه تایید سکونت شما توسط مالک)
 7. اصل مدارک دانشگاهی به همراه نسخه اصلی ترجمه مدارک
 8. گواهی ارزیابی ( درصورت نیاز)
 9. اجازه کار در صورت نیاز
 10. اگر بیمه نامه درمانی دولتی دارید : کارت سلامت الکترونیکی و تاییدیه این بیمه نامه
 11. اگر بیمه درمانی خصوصی دارید : یک گواهی تایید بیمه نامه به همراه جزئیات بیمه نامه شما و مدارکی که اثبات کند شما هزینه بیمه نامه خود را پرداخت کرده اید.
 12. ثبت درخواست بلو کارت آلمان

پس از تکمیل مراحل فوق و آماده کرده مدارک ذکر شده می توانید با در درست داشتن این مدارک به اداره مهاجرت محلی مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. مراحل ثبت این درخواست را می توانید در ادامه مطالعه کنید:

 1. وقت ملاقات و فرم های مربوطه را دریافت کنید.
 2. مدارک و هزینه های خواسته شده برای صدور بلو کارت آلمان را آماده کنید.
 3. در زمان مشخص شده برای ملاقات مدارک ذکر شده در فرم ها را به همراه داشته باشید.
 4. تا صدور بلو کارت خود باید صبر کنید و تا زمانی که کارت شما صادر نشده باشد حق کار کردن نخواهید داشت.

زمان لازم برای صدور بلو کارت آلمان

از زمان دریافت مدارک توسط اداره مهاجرت محلی، بین 5 الی 6 هفته زمان نیاز است تا کارت شما صادر شود، اما به خاطر داشته باشید که شما نیاز دارید قبل از ثبت درخواست آدرس محل سکونت خود را ثبت کنید، مجوز کار بگیرید و برای بیمه درمانی اقدام کنید. بنابر این روند کلی صدور بلو کارت آلمان طولانی تر از 6 هفته خواهد بود.

هزینه های صدور بلو کارت آلمان

 • هنگام صدور برای اولین بار 100 یور 
 • تمدید تا 3 ماه 96 یورو
 • تمدید بیش از 3 ماه 93 یورو
 • برای شهروندان ترکیه 29 یورو

به خاطر داشته باشید که این هزینه براس صدور بلو کارت آلمان است، هزینه های صدور ویزای کاری، ارزیابی برای صدور ویزا و سایر هزینه های اداری لحاظ نشده اند.