بلوکارت اتریش

بلو کارت اتریش

 

روش دریافت بلو کارت اتریش همانند روش دریافت بلو کارت آلمان می‌باشد. اما تفاوت‌های جزئی در روش اخذ  این نوع اقامت کاری از طریق این دو کشور وجود دارد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم روش اخذ بلو کارت اتحادیه اروپا از طریق کشور اتریش را توضیح دهیم. برای دریافت بلو کارت هیچ روش امتیاز‌دهی وجود ندارد و اگر شما برای دریافت این کارت واجد شرایط باشید و تهدیدی برای امنیت مردم و کشور میزبان نباشید،  قطعا به آن دست خواهید یافت.

 

بلوکارت اتریش

 

شرایط دریافت بلو کارت اتریش

شما به عنوان شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا، با داشتن شرایط زیر می‌توانید برای دریافت بلو کارت اتریش اقدام کنید:

 1.  حداقل باید به مدت سه سال در دانشگاه تحصیل کرده باشید و حداقل مدرک تحصیلی شما لیسانس ( کارشناسی) باشد.
 2. یک پیشنهاد شغلی با قرارداد حداقل یک ساله و از سمت کارفرمای اتریشی دریافت کنید و این شغل با تحصیلات دانشگاهی شما مطابقت داشته باشد.
 3. درآمد ناخالص سالانه شما باید یک ونیم برابر متوسط سالانه در اتریش باشد یعنی حداقل درآمد سالیانه شما باید بیشتر از 65579 یورو باشد.

 

روش درخواست بلو کارت اتریش

شما می‌توانید در کشور خود و یا کشوری که در آن اقامت دارید به کنسولگری و یا سفارت اتریش مراجعه کنید و وقت سفارت برای ثبت درخواست بلو کارت دریافت کرده و در وقت تعیین شده با ارائه مدارک، درخواست خود را برای اخذ اقامت کاری ثبت کنید. همچنین، کارفرمای شما می‌تواند از داخل کشور اتریش و با ارائه مدارک لازم به اداره مهاجرت این کشور، مقدمات ورود شما را به اتریش با ویزای کاری فراهم کند و شما پس از ورود به اتریش درخواست بلو کارت خود را ثبت کنید.

اگر شما می‌توانید بدون ویزا وارد اتریش شوید و یا از قبل، اجازه اقامت کاری در این کشور را دارید می‌توانید درخواست بلو کارت خود را نزد مقامات ذی‌صلاح این کشور ثبت کنید. همچنین، اگر می‌خواهید برای این کار از وکالت حقوقی استفاده کنید، حتما اطمینان حاصل کنید که نماینده شما مجوز چنین کاری از طرف کشور اتریش را دارد. در غیر این صورت، نماینده شما از طرف کشور اتریش مورد قبول واقع نخواهد شد.

در هر دو روش، شما باید قرارداد کاری با مدت زمان حداقل یک سال و با حداقل حقوق تعیین شده برای اخذ بلو کارت را دارا باشید. همچنین گذرنامه شما باید حداقل 2 سال اعتبار داشته باشد.

 

مدارک مورد نیاز بلو کارت اتریش

شما برای ارائه درخواست بلو کارت اتحادیه اروپا در داخل خاک اتریش باید مدارک زیر را هنگام ثبت درخواست ارائه دهید:

 • اصل پاسپورت (گذرنامه) با حداقل 2 سال اعتبار
 • شناسنامه یا مدارک شناسایی دیگر که مورد تایید دولت اتریش باشد
 • یک قطعه عکس 35 در 45 میلیمتر که اخیرا گرفته شده باشد (حداکثر 6 ماه پیش)
 • مدارک ازدواج (درصورتی که ازدواج کرده باشید)
 • مدارک طلاق (در صورتی که طلاق گرفته باشید)
 • اگر شما را به فرزند‌خواندگی قبول کرده باشند مدارک فرزند‌خواندگی را نیز باید ارائه دهید.
 • ارائه مدارک شناسائی پدرخوانده و مادرخوانده و یا گواهی فوت آنها
 • ارائه بیمه‌نامه درمانی ( بیمه درمانی دولتی و یا خصوصی کشور اتریش به همراه مدارکی که اثبات کند هزینه‌های آنرا پرداخت کرده‌اید)
 • مدارک اتمام تحصیلات دانشگاهی با حداقل سه سال تحصیل در دانشگاه.(این مدرک تحصیلی باید توسط اداره کار و مهاجرت این کشور مورد تایید قرار بگیرد. برای اینکه از مورد تایید بودن مدرک دانشگاهی خود توسط اتریش مطمئن شوید به سایت آنابین مراجعه کنید.)
 • اظهار‌نامه و تاییدیه کارفرما مطابق قانون حاکم بر استخدام اتباع خارجی
 • ثبت آدرس محل سکونت و تاییدیه سکونت در آدرس ثبت شده از صاحب ملک یعنی نامه‌ای که در آن سکونت شما در ملک توسط صاحب آن تایید شده باشد.

 

مراجع قانونی اتریش ممکن است مدارک دیگری را از شما بخواهند که برای هر فرد متفاوت است. برای مثال، اداره مهاجرت ممکن است از شما بخواهد مدارک عدم سوء پیشینه کیفری را نیز ارائه دهید. اگر شما این مدارک را آماده کرده باشید پروسه صدور بلو کارت شما با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

توجه کنید که شما باید نسخه اصلی و همچنین حداقل یک نسخه کپی از مدارک ذکر شده را هنگام ثبت درخواست به همراه داشته باشید. همچنین، باید این مدارک به زبان انگلیسی و یا آلمانی به صورت رسمی ترجمه شده باشد و اگر ترجمه نشده‌اند نمی‌توانید درخواست خود را ثبت کنید. پس بهتر است هرچه سریعتر برای ترجمه مدارک خود اقدام کنید.

شما در کنار مدارک ذکر شده بالا باید فرم پر شده درخواست ویزا را نیز تحویل دهید و در آن قسمت ویزا دی (Visum D) که ویزای کاری می‌باشد را به منظور درخواست بلو کارت پر کرده باشید. همچنین دقت داشته باشید ممکن است از شما نامه اجازه کار کردن در اتریش را بخواهند.

 

چه زمانی بلو کارت اتریش صادر می‌ شود؟

کنسولگری و یا سفارت اتریش مدارک شما را به اداره مهاجرت و استخدام اتریش ارسال می‌کند و پس از بررسی صحت اطلاعات و مدارک داده شده توسط شما به این اداره و هم چنین دردسترس نبودن تبعه اتریش برای این موقعیت شغلی، این اداره صلاح دید خود را برای صدور ویزای کاری به منظور ورود شما به این کشور، صادر می‌نماید. پس از این که شما اطلاعات محل سکونت خود را ثبت کردید و مشغول به کار شدید، می‌توانید به پروسه درخواست بلو کارت اتریش ادامه دهید.

اگر درخواست بلو کارت شما توسط مقامات مربوطه پذیرفته شود، این مقامات اطلاعات لازم در این باره را به شما خواهند داد. بلو کارت اتریش اعتبار دو ساله دارد و پس از اینکه با درخواست شما موافقت شود با توجه به مدت زمان قرار داد کاری شما با حداکثر اعتبار دوساله صادر می‌گردد.

 

هزینه‌های صدور بلو کارت اتریش

هزینه‌های صدور بلو کارت چیزی است که به کشور میزبان بستگی دارد و در اتحادیه اروپا مبلغ دقیقی برای آن ذکر نشده است. هزینه ثبت درخواست و صدور بلو کارت برای اولین بار 120 یورو می‌باشد. در کنار این 120 یورو، 20 یوروی دیگر به عنوان هزینه چاپ بلو کارت اخذ می‌شود و در کنار آن باید 20 یوروی دیگر بابت هزینه‌های اسکن اثر انگشت، عکس و امضاء پرداخت کنید. در نتیجه، می‌توان گفت که صدور بلوکارت برای بار اول چیزی در حدود 160 یورو برای شما هزینه در بر خواهد داشت.