بلو‌کارت هلند

بلو‌کارت هلند

بلو‌کارت، جایگزین طرح‌های ملی کشور هلند برای مهاجرت افراد با مهارت‌های بالا نیست. بلو کارت تنها مزایایی برای جابجایی و کاریابی آسان‌تر در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا به شما می‌دهد. شما برای دریافت بلو‌کارت هلند باید حداقل حقوق ناخالص ماهانه ( بدون کسر مالیت) 5567 یورویی (به استثنای 8 درصد کمک هزینه تعطیلات) را دارا باشید. یعنی حداقل درآمد شما باید 66804 یورو در سال باشد تا بتوانید برای درخواست بلو‌کارت خود اقدام کنید.

 برای دریافت بلو‌کارت از طریق این کشور باید حداقل لیسانس داشته باشید و این مدرک توسط دفتر ارزیابی اعتبار‌نامه‌های خارجی کشور هلند مورد تایید قرار گرفته باشد.

 

بلوکارت هلند

 

چرا برای دریافت بلو‌کارت هلند اقدام کنیم؟

معیار‌ها و قوانینی که برای دریافت بلو‌کارت هلند وضع شده است بسیار سختگیرانه‌‌تر از قوانین وضع شده برای دریافت اجازه اقامت کاری در این کشور است. پس، چه نیازی است که برای دریافت بلو‌کارت اقدام کنیم؟ دریافت بلو‌کارت هلند بسیار شبیه به دریافت بلو‌کارت آلمان می‌باشد اما تفاوت‌هایی نیز دارند که در این مقاله به توضیح آنها می‌پردازیم.

اولین قدم برای دریافت بلو‌کارت هلند، پیدا کردن شغل در این کشور است. سیاست‌های مهاجرتی کشور هلند به شرکت‌ها و کارفرمایان هلندی این اجازه را می‌دهد تا افراد خارجی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و مهارت بالایی دارند به سرعت و به طور مستقیم استخدام کنند. اولین قدم برای این منظور این است که شرکتی که قصد استخدام شما را دارد باید خود را به عنوان حامی مالی شما معرفی کند یعنی خود را به اداره مهاجرت هلند به عنوان حامی مالی مهاجرت شما به این کشور معرفی نماید.

سپس اداره مهاجرت این کشور ارزیابی می‌کند که آیا این شرکت می‌تواند حامی معتبری برای مهاجرت شما باشد یا خیر؟ روند ارزیابی شرکت توسط اداره مهاجرت حداقل 5 هفته زمان می‌برد. اداره مهاجرت از شرکت حامی شما برای انجام این پروسه 4125 یورو دریافت خواهد کرد. درصورتی که شرکت جز استارت آپ‌ها باشد و تعداد کارکنان آن کمتر از 50 نفر باشد، مبلغ دریافتی توسط اداره مهاجرت به 2062 یورو کاهش پیدا خواهد کرد.

پس از این که شرکت پرداخت این هزینه را قبول کند و تبدیل به حامی مالی شما شود، زمان خاصی برای این کار منظور نمی‌شود و این شرکت به مدت نامحدود حامی مالی شما برای انجام امور مهاجرت خواهد بود. توجه داشته باشید که این شرایط مهاجرت فقط برای افرادی که سابقه کار معتبر و مرتبط با شرکت حامی مالی داشته باشند صدق می‌کند.

 

شرایط مهاجرت کاری و دریافت بلو‌کارت هلند در سال 2021 میلادی

در سال 2021 میلادی قوانین اجازه کار و دریافت بلو‌کارت از طریق کشور هلند دست خوش تغییراتی شد و به شکل زیر درآمد:

  1. افراد خارجی متقاضی بلو‌کارت که 30 سال و یا بیشتر سن دارند باید حقوق ناخالص ماهیانه آنها 4575 یورو و بالاتر باشد. یعنی حداقل 57024 یورو در سال درآمد ناخالص ( بدون کسر مالیات و ...) داشته باشند.
  2. برای افرادی که کمتر از 30 سال سن دارند درآمد ماهیانه به 3484 یورو کاهش پیدا کرده و باید حداقل 41808 یورو در سال درآمد ناخالص آنها باشد.
  3. برای افراد خارجی که تحصیلات دانشگاهی خود را در هلند به پایان رسانده باشند حقوق ماهیانه 2497 یورویی لحاظ می‌شود یعنی باید در سال حداقل 29964 یورو درآمد ناخالص داشته باشند تا بتوانند برای بلو‌کارت هلند اقدام کنند و درخواست خود را ثبت نمایند.

 

پروسه ثبت درخواست بلو‌کارت هلند

 

درخواست بلوکارت

 

هنگام درخواست مجوز اقامت، باید یک نسخه از قرارداد کاری معتبر که در داخل آن مدت زمان قرارداد و همچنین درآمد سالیانه در آن ذکر شده است را به همراه فرم درخواست تکمیل شده ارائه کنید. ثبت درخواست بلو‌کارت اتحادیه اروپا از طریق هلند نسبتا سریع می‌باشد. با توجه به سیاست‌های خدمات مهاجرت و تابعیت کشور هلند، در مورد تایید و یا رد درخواست شما طی دو هفته تصمیم‌گیری شده و پاسخ آن به شما ارسال می‌شود.

شرکتی که شما را استخدام می‌کند و خود را به عنوان حامی مالی مهاجرت شما معرفی کرده است، می‌بایست قبل از تصمیم‌گیری اداره خدمات مهاجرت و تابعیت، نامه‌ای مبنی بر اینکه شما نیروی کار بسیار ماهری هستید در این اداره به ثبت برساند تا شما به عنوان یک نیروی کار بسیار ماهر در مدت زمان کمتری ویزای کاری هلند را دریافت کرده و مهاجرت کنید و پس ورود به این کشور برای دریافت بلو‌کارت اقدام نمایید.

 

بلو کارت اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در بخشنامه شماره 2009/50 / EC تصویت کرده است که نیروی کار ماهر خارج از اتحادیه اروپا تحت شرایط خاصی می‌تواند بلو‌کارت این اتحادیه را کسب کند و از طریق آن، در کشور‌های عضو این اتحادیه با کمترین محدودیت‌ها مشغول به کار شود و در این کشور‌ها اقامت کاری داشته باشد. به این اجازه اقامت کاری خاص بلو کارت اتحادیه اروپا گفته می‌شود.

شما برای دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا ابتدا باید قرارداد شغلی مناسب با یک شرکت و یا فرد تابعه کشور‌های عضو این اتحادیه داشته باشید. پس از دریافت ویزا و اقامت کاری در آن کشور و واجد شرایط بودن برای دریافت این کارت، می‌توانید اقدام به ثبت درخواست بلو‌کارت نمایید. دریافت بلو‌کارت هلند و یا هر کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا آسان‌تر از دریافت اقامت کاری در این کشور‌ها نیست.

اما شما با داشتن بلو‌کارت می‌توانید آزادانه به کشور‌های عضو این اتحادیه به منظور یافتن شغل ایده‌آل خود سفر کنید. اگر می‌خواهید برای دریافت بلو‌کارت اقدام کنید بهتر است بدانید که در سال 2021 حداقل حقوق ماهانه برای این منظور 5567 یورو در ماه بدون کسر مالیات می‌باشد. به عبارتی در قرارداد کاری شما حداقل درآمد ناخالص سالانه شما باید بیشتر از 66804 یورو باشد تا برای دریافت بلو کارت واجد شرایط شوید.

 پس از دریافت بلو‌کارت هلند و 18 ماه اقامت کاری، با این کارت در هلند می‌توانید برای یافتن موقعیت شغلی بهتر به کشور دیگری از اتحادیه اروپا سفر کنید. همچنین، طبق قوانین اتحادیه اروپا می‌توانید پس از 5 سال اقامت، درخواست دریافت تابعیت (شهروندی)کشور میزبان را بدهید.