بلو‌کارت چیست؟

بلو‌کارت چیست؟

بلو‌کارت اتحادیه اروپا اجازه اقامت اتباع خارجی واجد شرایط خارج از اتحادیه اروپا به منظور کار در یکی از کشورهای عضو این اتحادیه است.  این کارت به دارنده آن اجازه می دهد که برای کار در یک کشور خاص از اتحادیه اروپا وارد شود و در آن بماند. بلو‌کارت به منظور تسهیل پذیرش افراد متخصص و ماهر خارج از اتحادیه اروپا، ابداع شد. اتحادیه اروپا با این طرح قصد دارد وضعیت حقوقی افراد خارجی که در داخل اتحادیه اروپا به دنبال شغل تخصصی هستند ساده تر کند و وضعیت آن ها را بهبود بخشد.

بلو‌کارت به دارنده خود اجازه می‌دهد به کشور صادر کننده این کارت به تعداد دفعات نامحدود ورود و خروج کند. اعضای خانواده دارنده این کارت می توانند همراه او به کشور صادر کننده این کارت سفر کرده و اقامت داشته باشند. دارنده این کارت و خانواده وی به راحتی می توانند به راحتی به کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر کنند.

دارنده بلو‌کارت اتحادیه اروپا از حقوق شهروندی و بیمه یکسانی با شهروندان کشور صادر کننده این کارت برخوردار است و تنها تفاوتی که دارد اینست که تنها در حوضه شغلی که این کارت برای او صادر شده است حق کار کردن دارد. اگر یک تبعه کشور سوم کارت آبی اتحادیه اروپا را داشته باشد، پس از 18 ماه اشتغال منظم می تواند به کشور دیگری که عضو اتحادیه اروپا می باشد سفر کند و اقامت کاری داشته باشد. او باید ظرف مدت یک ماه از ورود خود به مقامات آن کشور دخصوص اقامت کاری خود با بلو‌کارت اطلاع دهد.

توجه داشته باشید که دانمارک، ایرلند و انگلستان عضو اتحادیه اروپا نیستند.

 

Bluecard Thankyou.2e2665fb

 

کشور‌های عضو اتحادیه اروپا 

اکنون که فهمیدیم بلو‌کارت چیست؟ بهتر است بدانیم چه کشورهایی عضو این اتحادیه هستند و چه کشور هایی عضو این اتحادیه نیستند. همچنین با بلو‌کارت در کدام کشور ها می توان اقامت کاری داشت و به عبارت دیگر کار کرد. کشور های عضو اتحادیه اروپا که میتوان اقامت کاری به وسیله بلو کارت را در آن ها دریافت کرد بیست و پنج کشور به شرح زیر هستند:

 1. اتریش
 2. بلژیک
 3. بلغارستان
 4. کرواسی
 5. قبرس
 6. جمهوری چک
 7. استونی
 8. فنلاند
 9. فرانسه
 10. آلمان
 11. یونان
 12. مجارستان
 13. ایتالیا
 14. لتونی
 15. لیتوانی
 16. لوکزامبورگ
 17. مالت
 18. هلند
 19. لهستان
 20. پرتغال
 21. رومانی
 22. اسلواکی
 23. اسلوونی
 24. اسپانیا
 25. سوئد

کشور‌هایی نیز در قاره اروپا هستند که عضو این اتحادیه نیستند، از مهمترین این کشور‌ها می‌توان به دانمارک، ایرلند و انگلستان اشاره کرد. همچنن کشور های اروپایی زیر که عضو EFTA می باشند، عضو اتحادیه اروپا نیستند و بلو کارت صادر نمی کنند:

 1. نروژ
 2. لیختن اشتاین
 3. ایسلند
 4. سوئیس

 

Blue Cart 1

 

چه کسی به بلو کارت نیاز دارد؟

بعد از این که فهمیدیم بلو کارت چیست و چه کشور هایی عضو اتحادیه اروپا هستند بهتر است بدانیم که چه کسانی می توانند به این روش دریافت اقامت کاری در اتحادیه اروپا دست پیدا کنند؟ با بررسی اینکه آیا واجد شرایط دریافت بلو کارت هستید یا خیر می توانید از مراحل دریافت این کارت مطلع شوید. هنگام درخواست بلو کارت باید شرایط دریافت بلو کارت را دارا باشید:

 • مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن
 • داشتن حداقل 5 سال سابقه کاری مرتبط
 • حداقل برای یک سال قرارداد کار یا پیشنهاد کاری برای اشتغال با صلاحیت و مزایای بالا باشد.
 • شغلی که پیدا کرده اید، حداقل دستمزد تعیین شده در اتحادیه اروپا برای صدور بلو کارت به شما بدهد.

در صورتی که در طی سه سال اول اقامت با بلو‌کارت، شغل خود را از دست بدهید به شما سه ماه فرصت داده می شود که در زمینه شغلی که در آن سابقه کار ارائه داده اید شغل جدیدی پیدا کنید در غیر اینصورت شما باید کشور را ترک کنید و به کشور مبدا برگردید.

 

مدارک لازم جهت درخواست بلو‌کارت

مدارک مورد نیاز کارت آب اتحادیه اروپا به شرح زیر است:

 

 

Blue Cart 2

 

 • فرم درخواست

این فرم باید توسط شما و یا کارفرمای شما با اطلاعات درست و بدون اغماض و دروغگویی پر شود. از این فرم دو نسخه تهه کرده و هر دو آنها را  امضا کنید.

 • گذرنامه

گذرنامه (پاسپورت) شما هنگام مسافرت به اتحادیه اروپا باید حداقل 15 ماه اعتبار داشته باشد. همچنین گدرنامه شما باید برای الصاق ویزا حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.

 • کپی از صفحات مهم پاسپورت

کپی گرفتن از صفحه اول پاسپورت که مشخصات شخصی شما در آن وجود دارد و صفحاتی که ویزا و مهر ها در آن وجود دارد.

 • گذرنامه‌های قبلی

اگر پاسپورت قدیمی دارید باید آن را نیز ارائه کنید. همچنین اگر بیش از یک پاسپورت قدیمی دارید، آنها را با یک نوار لاستیکی به هم ببندید.

 • دو عکس پرسنلی

این عکس ها باید رنگی باشند، پس زمینه سفید داشته باشند و حداکثر از گرفتن آنها سه ماه گذشته باشد.

 • قرارداد کاری با کارفرمای عضو اتحادیه اروپا

این قرارداد باید توسط تمام افراد طرفین قرارداد امضا شده باشد. این قرارداد باید حداقل به مدت یک سال تنظیم شده باشد و دستمزد شما باید کمی بیش از حداقل مقدار تعیین شده توسط اتحادیه اروپا باشد.

 • مدرک دانشگاهی و سابقه کاری ترجمه شده و قابل استناد
 • رزومه کاری و تحصیلی به روز
 • ارائه بیمه‌نامه معتبر
 • ارائه مدرک دال بر اینکه برای جامعه، امنیت و سلامت کشور میزبان تهدیدی ندارید.(عدم سوء سابقه کیفری)
 • اظهارنامه کتبی نوشته شده توسط کارفرما

 

این نامه‌ای است که توسط کارفرما نوشته شده و در آن دلایل و مزایای استخدام شما در آن نوشته شده است. به عنوان حامی مالی شا نوشتن اظهارنامه ای که کارمند (شما) از تمام شرایط مهم کارفرما برخوردار هستید، کافی می باشد.

پس از این که فهمیدید واجد شرایط دریافت بلو کارت هستید، بد نیست بدانید که پروسه آماده سازی مدارک ذکر شده و دریافت بلو‌کارت بین 4 تا 6 ماه زمان لازم دارد.

روند درخواست بلو‌کارت چیست؟

روند درخواست این کارت از یک کشور اتحادیه اروپا به کشور دیگر متفاوت است. اکثر کشور های عضو اتحادیه اروپا به افراد درخواست کننده بلو‌کارت وقت سفارت یا کنسولگری را به منظور مصاحبه حضوری می دهند. اما چند کشور عضو این اتحادیه برنامه هایی برای مصاحبه حضوری با افراد درخواست کننده را ارائه می دهند.هزینه هایی که برای صدور بلو کارت باید پرداخت کنید 140 یورو و برای هر بار تمدید آن 100 یورو می باشد، برای طی شدن پروسه صدور بلو کارت حداکثر سه ماه زمان لازم است.

 

اعتبار زمانی بلو‌کارت

دوره زمانی استانداردی که بلو‌کارت معتبر است، سه سال می باشد. اگر قرارداد کار شما تمدید شود، می توانید بلو کارت را بر اساس قرار داد کاری خود تمدید کنید. اگر قرارداد کاری شما بیش از یک سال و کمتر از سه سال اعتبار داشته باشد بلو کارت شما با اعتبار 30 ماهه صادر می شود. درصورت درخواست تمدید بلو کارت شما باید یک نسخه کپی از بلو کارت قبلی خود را تهیه کنید. تمدید بلو کارت نیز حداکثر 90 روز زمان می برد و طی این مدت شما میتوانید در کشور میزبان مشغول به کار باشید.

 

مزایای بلو‌کارت چیست؟

 1. حقوق کار و شهروندی برابر با شهروندان (اتباع) کشور میزبان
 2. سفر به کشور‌های اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا
 3. حقوق اجتماعی برابر، از جمله حقوق تحصیلات، اقتصادی، فرهنگی، انسانی و بهداشتی
 4. به همراه داشتن خانواده و حقوق اقامت دائم

 

دارندگان بلو کارت کلیه مزایا شهروندی بجز دریافت وام، خرید مسکن و کمک هزینه های زندگی را دارا هستند.

 • دارندگان بلو‌کارت مجاز به خروج از کشور میزبان و سفر به کشور‌های دیگر عضو اتحادیه اروپا برای حداکثر 12 ماه می باشند.
 • شما می توانید پس از 33 ماه کار دائم در کشور میزبان و یا 21 ماه کار متوالی در کشور آلمان و داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B1 اقامت دائم را دریافت کنید.

 

دلایل رد شدن درخواست بلو‌کارت چیست؟

درخواست بلو‌کارت شما ممکن است به یک یا چند دلیل ذکر شده در زیر رد شود:

 1. شما معیا‌رهای واجد شرایط بودن را نداشتید.
 2. درخواست شما همراه با دادن اطلاعات ناکافی و یا دروغ (غلط) بوده است.
 3. شما به عنوان تهدید برای امنیت اجتماعی، شهروندان و سلامت کشور میزبان شناخته شده اید.
 4. یک شهروند کشور میزبان، عضو اتحادیه اروپا یا شخص درخواست کننده دیگری را برای آن عنوان شغلی انتخاب کرده باشند.
 5. گناهکار شناخته شدن کارفرمای شما به دلیل استخدام مهاجر بدون داشتن مدارک کافی برای این کار.
 6. از نظر کشور میزبان، کشور مبدا شما فاقد نیروی کار واجد شرایط برای عنوان شغلی شما باشد.

 

اگر درخواست شما به یک یا چند دلیل گفته شده رد شود شما تا سه هفته حق اعتراض، رد یا انصراف دارید. همچنین یک وکیل می‌تواند از طرف شما درخواست تجدید نظر درخواست را بدهد. اگر طی این سه هفته هیچ اقدامی نکنید درخواست شما رد می‌شود.

 

مدارک لازم برای درخواست بلو‌کارت چیست؟

 1. مدارک شناسایی و پاسپورت
 2. مدرک دانشگاهی یا کارورزی معتبر
 3. مدارک و سوابق کاری تایید شده توسط کارفرما یا کارفرما‌های قبلی
 4. مدرک زبان
 5. رزومه کاری و تحصیلی