بلوکارت بلژیک

بلو کارت بلژیک

شما با دریافت ویزای کاری و پیدا کردن شغل مرتبط با تحصیلات دانشگاهی خود می‌توانید با دارا بودن شرایط خاصی، برای بلو‌کارت بلژیک اقدام کنید. درخواست بلو کارت زمانی امکان‌پذیر است که شما شرایط خاصی داشته باشید. شرایط کلی که برای دریافت بلو‌کارت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعمال شده است یکسان بوده و تنها تفاوت‌های جزئی در مدارک مورد نیاز و زمان لازم برای انجام پروسه وجود دارد.

 

بلو‌کارت چیست؟

بلو‌کارت پاسخ کشور‌های اتحادیه اروپا به گرین‌کارت آمریکا است. بلو‌کارت درحقیقت اجازه کار و زندگی برای شهروندان کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا در کشور‌های عضو این اتحادیه می‌باشد. کشور‌های عضو بلو‌کارت در حقیقت با این روش راهی برای دریافت اقامت دائم و تابعیت کشور‌های عضو این اتحادیه را برای افراد متخصص و ماهر خارج از این اتحادیه فراهم کرده‌اند. همان طور که در مقاله کشورهای عضو بلو‌کارت ذکر کردیم، دو کشور دانمارک و ایرلند قوانینی برای صدور بلو‌کارت وضع نکرده‌اند.

 

بلژیک

 

قبل از اینکه درمورد شرایط و مدارک لازم برای ثبت درخواست بلو‌کارت بلژیک و یا اقامت کاری در این کشور اقدام کنید بهتر است اطلاعاتی درمورد این کشور کسب کنید. هزینه زندگی در بلژیک تقریبا بالاست. اما اگر به منظور دریافت شغل واجد شرایط برای دریافت بلو‌کارت قصد حضور در بلژیک را داشته باشید،  هزینه‌ها برای شما قابل قبول و حتی کم خواهد بود.

حتی هزینه‌های زندگی در بروکسل در پایتخت بلژیک را اگر مد نظر قرار دهید، شخصی که درآمد سالانه او بیش از 56 هزار یورو باشد مشکلی در خصوص هزینه‌های زندگی نخواهد داشت. هزینه‌های زندگی در کشور بلژیک همانند سایر کشور‌های اروپای غربی در مقایسه با کشور‌های اروپای شرقی بالا می‌باشد.

اگر بخواهیم هزینه زندگی در بلژیک را با سایر کشور‌های پیشرفته اروپا مقایسه کنیم باید بگوییم که هزینه زندگی در بروکسل در مقایسه با مادرید 6 درصد گران‌تر، در مقایسه با مونیخ 10 درصد ارزان‌تر ، تقریبا یکسان با رم، 23 درصد ارزان‌تر از پاریس و 37 درصد ارزان‌تر از لندن می‌باشد. پس می‌توان نتیجه گرفت که اگر شما واجد شرایط دریافت بلو‌کارت باشید برای گذران زندگی در هیچ یک از شهر‌های بلژیک مشکلی نخواهید داشت.

 

شرایط دریافت بلو‌کارت بلژیک

 

 بلوکارت بلژیک

 

برای دریافت بلو کارت، شما باید برای ثبت درخواست خود، مدارکی را آماده کرده باشید و شرایطی که برای دریافت این اجازه اقامت کار و زندگی لازم است را دارا باشید تا بتوانید از طریق هر یک از 25 کشور اتحادیه اروپا که عضو کشور‌های دارنده بلو‌کارت هستند برای دریافت این کارت اقدام کنید. در ادامه شرایطی را که برای دریافت بلو‌کارت بلژیک لازم است مشاهده  می‌فرمایید:

 • داشتن شغل متناسب با تحصیلات دانشگاهی خود و قرارداد کاری با حداقل یک سال اعتبار و یا داشتن پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای بلژیکی به مدت حداقل یک سال
 • دارا بودن حداقل درآمد سالانه مشخص شده برای درخواست بلو‌کارت
 • دریافت اجازه اشتغال برای مشاغلی که به دریافت این نامه از دولت بلژیک نیاز است.
 • ارائه ویزای کاری
 • ارائه بیمه‌نامه درمانی یا ارائه مدارکی که ثابت کند شما برای بیمه درمانی اقدام کرده‌اید.
 • ثبت آدرس محل سکونت و نامه تایید سکونت در آدرس ثبت شده توسط صاحب ملک

 

اگر شما شرایط ذکر شده برای دریافت بلو‌کارت را داشته باشید، ممکن است که درخواست بلو‌کارت شما تایید شود. برای دریافت بلو‌کارت بلژیک باید مدارکی را از قبل برای ارائه به اداره کار و مهاجرت این کشور آماده کرده باشید تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به جواب درخواست خود برای دریافت بلو‌کارت برسید. آماده‌سازی و ارائه این مدارک به معنی تایید صد در صدی درخواست شما نیست و ممکن است به دلایل مختلفی با درخواست شما مخالفت شود.

 

مدارک لازم برای درخواست بلو‌کارت بلژیک

 برای درخواست بلو‌کارت کشور‌های عضو اتحادیه اروپا باید مدارک مختلفی را آماده کرده باشید و آنها را به زبان کشور میزبان به صورت رسمی ترجمه کرده باشید. ترجمه مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی اجباری می‌باشد. مدارکی که به صورت کلی برای دریافت بلو‌کارت نیاز هستند به شرح زیر می‌باشند:

 • مدارک تحصیلی دانشگاهی به همراه ترجمه ( حداقل لیسانس)
 • مدارک شناسایی معتبر
 • پاسپورت به همراه حداقل دو سال اعتبار
 • دو قطعه عکس با سایز 35 در 45 میلیمتر که به تازگی گرفته شده باشد
 • فرم درخواست اجازه اقامت کاری بلژیک به صورت پر شده
 • اصل قرارداد کاری و تاییدیه استخدام شما از طرف کارفرما
 • نامه اجازه کار در صورت نیاز
 • ارائه بیمه‌نامه درمانی
 • ارائه ویزای کاری بلژیک
 • ارائه عدم سوء پیشینه در صورت نیاز
 • مدرک زبان معتبر
 • ارائه آدرس محل سکونت و تایید آدرس محل سکونت شما توسط صاحب ملک ( درصورت نیاز)

دقت داشته باشید که ممکن است اداره کار و مهاجرت بسته به زمانی که شما این درخواست را ثبت می‌کنید مدارک دیگری علاوه بر موارد ذکر شده از شما درخواست کند. پس هنگامی که برای دریافت وقت اداری به این ادارات مراجعه می‌کنید بهتر است سوال کنید که باید چه مدارکی را در تاریخ تعیین شده به این مرجع قانونی برای دریافت بلو‌کارت ارائه دهید.

 

 ثبت درخواست بلو‌کارت بلژیک

پس از این که مدارک فوق را آماده کردید می‌توانید با در دست داشتن مدارک ذکر شده در وقت ملاقات دریافت شده از اداره مهاجرت بلژیک، به این اداره مراجعه کرده و مدارک را تحویل دهید. به طور کلی مراحل ثبت درخواست بلو‌کارت بلژیک را می‌توان همانند سایر کشور‌های عضو اتحادیه در چهار مرحله زیر خلاصه کرد:

 • مراجعه به اداره مهاجرت و دریافت وقت ملاقات و فرم‌های مربوطه
 • آماده‌سازی مدارک و هزینه‌های خواسته شده به منظور ثبت درخواست بلو‌کارت بلژیک
 • مراجعه به اداره کار و مهاجرت در زمان تعیین شده و ارائه مدارک و فرم‌های خواسته شده

 

تا زمان آمدن نتیجه درخواست بلو‌کارت صبر کنید. دقت داشته باشید که در مدتی که منتظر نتیجه درخواست خود هستید، حق کار کردن ندارید. ( این مورد بستگی به قوانین کار و مهاجرت هر کشور دارد.)

 

زمان لازم برای صدور بلو‌کارت بلژیک

معمولا در تمامی کشور‌های عضو اتحادیه اروپا زمان لازم برای صدور بلو‌کارت بین 4 تا 6 هفته می‌باشد، اما به خاطر داشته باشید که آماده کردن مدارک لازم برای ثبت درخواست نیز به زمان نیاز دارد به همین دلیل، زمان کلی برای ثبت درخواست معمولا 2 ماه و یا بیشتر می‌باشد.

 

درآمد سالانه برای دریافت بلو‌کارت بلژیک

شما برای دریافت بلو‌کارت بلژیک باید ثابت کنید که درآمد سالانه ناخالصی که دارید حداقل یک و نیم برابر درآمد متوسط مشخص شده در بلژیک می‌باشد. منظور از درآمد ناخالص، درآمد ماهانه و یا سالانه شما بدون کسر مالیات و سایر کسورات بر اساس قرارداد کاری شما می‌باشد. برای مثال، اگر شما قصد دریافت بلو‌کارت آلمان را دارید حداقل درآمد سالانه ناخالص شما برای مشاغل عادی 55808 یورو در سال باید باشد.

 

اعتبار بلو‌کارت بلژیک

معمولا اعتبار زمانی که به بلو‌کارت داده می‌شود با توجه به مدت زمان قرارداد کاری است که شما در هنگام ثبت درخواست بلو‌کارت ارائه داده‌اید، یعنی اگر قرارداد کاری شما یک‌ساله باشد، اعتبار زمانی بلو‌کارت صادر شده برابر با تاریخ انقضاء قرار داد شما به علاوه سه ماه پس از اتمام تاریخ قرارداد کار می‌باشد. حداکثر اعتبار اعطا شده به بلو‌کارت در کشور بلژیک طبق قانون اتحادیه اروپا بوده و سه ساله می‌باشد.