شرایط اخذ بلوکارت

شرایط اخذ بلو‌کارت

شرایط اخذ بلو‌کارت چیست و چه کسانی از چه کشور‌هایی می‌توانند برای درخواست بلو‌کارت اتحادیه اروپا اقدام کنند؟ بلو‌کارت اتحادیه اروپا راهی است که این اتحادیه برای مهاجرت و اقامت افراد ماهر خارج از این اتحادیه به منظور اقامت دائم این افراد در داخل کشور‌های عضو این اتحادیه تدارک دیده است. بلو‌کارت اروپا در حقیقت نوعی اجازه کار در کشور‌های اروپایی عضو این اتحادیه است.

 

اتحادیه اروپا

 

به طور کلی برای اخذ بلو کارت در همه کشورهای عضو، شما باید ویزای کاری خود را ارائه کنید. این ویزا باید همان ویزایی باشد که به وسیله آن وارد کشور مقصد شده‌اید و به کمک آن، در حال اشتغال هستید. شما باید قبل از انقضای ویزای خود به اداره مهاجرت در کشور میزبان مراجعه کرده و مراحل دریافت بلو‌کارت خود را طی کنید.

 

شرایط اخذ بلو‌کارت

شما به منظور ثبت درخواست بلو‌کارت باید پیش شرط‌های زیر را دارا باشید:

 1. شما باید در یکی از این کشور‌ها از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده باشید یا مدرک دانشگاهی شما برای کشور‌های عضو در این اتحادیه قابل قبول باشد.
 2. حداقل مدرک تحصیلی شما باید لیسانس باشد.
 3. شما یک قرارداد کاری حداقل یک ساله و یا یک پیشنهاد کاری حداقل یک ساله از طرف کارفرمای اروپایی عضو این اتحادیه داشته باشید.
 4. حداقل درآمد سالانه شما در سال 2021 میلادی در پیشنهاد یا قرارداد کاری 55800 یورو باید باشد. اگر شما در یکی از زمینه‌های شغلی که در کشور میزبان به آن‌ها نیاز مبرم وجود دارد تخصص دارید درآمد سالانه 44304 یورو برای ثبت درخواست بلو‌کارت لحاظ می‌شود.
 5. شغل شما باید با مدرک تحصیلی شما مطابقت داشته باشد و یا از جمله مدارکی باشد که برای آن شغل قابل قبول هستند.
 6. ارائه ویزای کاری

 

اعتبار بلو‌کارت اتحادیه اروپا

بلو‌کارت در حقیقت نوعی اجازه کار موقت در کشور‌های عضو این اتحادیه می‌باشد. مدت اعتباری که در قوانین برای بلو‌کارت در نظر گرفته شده است سه سال می‌باشد، اما اگر قرارداد کاری شما دارای زمان کمتری باشد مثلا یک ساله باشد، بلو‌کارت با اعتبار زمانی قراداد کاری شما به علاوه سه ماه زمان بیشتر برای شما صادر خواهد شد. پس از پایان اعتبار بلو‌کارت، اگر شما همچنان  شرایط اخذ بلو‌کارت را داشته باشید، این اجازه اقامت دوباره برای شما صادر خواهد شد.

برای هرگونه تغییر شغل در دوسال اول استخدام، مجوز از اداره صلاحیت مهاجرت لازم است و پس از اعطای مجوز تغییر شغل، شرایط اخذ بلو‌کارت شما مجددا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. چنانچه شما بلو‌کارت اتحادیه اروپا را اخذ کرده باشید و مدت زمان سفر شما به کشور‌های خارج از این اتحادیه بیش از 12 ماه به طور مداوم باشد، بلو‌کارت شما باطل خواهد شد.

همچنین، اگر قرارداد کاری شما بیش از یک سال و کمتر از سه سال اعتبار داشته باشد، بلو‌کارت صادر شده برای شما 30 ماه اعتبار زمانی خواهد داشت و پس از گذشت این زمان، می‌توانید درخواست تمدید بلو‌کارت را ثبت کنید و در صورت موافقت با درخواست شما، پس از ارائه مدارک و پرداخت هزینه‌ها، بلو‌کارت جدید برای شما صادر خواهد شد.

 

مدارک لازم برای اخذ بلو‌کارت

مدارک لازم برای اخذ بلو‌کارت شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دو نسخه از فرم درخواست بلو‌کارت که با صداقت و اطلاعات درست پر شده باشد و هر دو نسخه توسط شما امضا شده باشد.
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 15 ماه قبل از تاریخی که قصد دارید از اتحادیه اروپا خارج شوید. پاسپورت شما نباید مخدوش شده باشد و باید حداقل دوصفحه خالی به منظور الصاق ویزا و تمبر‌ها داشته باشد.
 • کپی از صفحه‌های مهم پاسپورت مانند صفحه‌ای که اطلاعات شخصی شما و اطلاعات ویزا درج شده است. این کپی‌ها باید خوانا باشند.
 • دو قطعه عکس پرسنلی رنگی با پس‌زمینه سفید و با ابعاد 35 در 45 میلیمتر که حداکثر سه ماه پیش گرفته شده باشند.
 • اگر پاسپورت باطل شده دارید آن را نیز هنگام درخواست بلو‌کارت ارائه دهید. اگر تعداد پاسپورت‌های باطل شما بیش از یک عدد باشد، آنها را با نوار چسب به هم متصل کنید.
 • ارائه نسخه اصلی قرارداد کاری با یک کارفرمای مستقر در یکی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا که در آن حقوق سالانه و مدت قرارداد شما ذکر شده باشد.
 • اصل و ترجمه مدارک دانشگاهی
 • سابقه کار معتبر ( حداقل 5 سال)
 • رزومه کاری و تحصیلی به روز شده
 • پرداخت هزینه‌های صدور بلو کارت
 • ارائه بیمه درمانی ( یا مدارکی که ثابت کند بیمه درمانی دارید)
 • ارائه نامه‌ای که کارفرما در آن دلایل استخدام شما را ذکر کرده باشد. در این نامه کارفرما باید دلایل استخدام شما و مزایایی که این کار داشته است را توضیح دهد. به عنوان حامی مالی شما نوشتن اظهار نامه ای مبنی بر اینکه شما تمام شرایط لازم و مهم برای کارفرما را دارا هستید، کفایت می کند.
 • مدارکی که ثابت کند شما برای امنیت و سلامت مردم جامعه تهدید محسوب نمی‌شوید مانند نامه عدم سوء پیشینه کیفری ترجمه شده.

 

شما برای ترجمه و جمع‌آوری تمامی مدارک به 4 تا 6 ماه زمان نیاز دارید. پس بهتر است هرچه سریعتر برای جمع‌آوری و ترجمه این مدارک اقدام کنید.

 

 

پروسه درخواست بلو‌کارت

 

درخواست بلوکارت

 

 

اکنون که شرایط اخذ بلو‌کارت و مدارک لازم برای ثبت درخواست را می‌دانیم بهتر است که با پروسه ثبت درخواست بلو‌کارت نیز آشنا شویم. پروسه ثبت درخواست بلو‌کارت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. کشورهای عضو در تصمیم‌گیری درمورد اینکه آیا درخواست باید توسط خود شخص انجام شود و یا کارفرما آزاد هستند. اکثر کشور‌های عضو، ثبت درخواست را با دادن وقت ملاقات در کنسولگری و یا سفارت خود در کشور مبدا انجام می‌دهند و کشور‌های کمی اینکار را به صورت آنلاین انجام می دهند.

پروسه صدور بلو کارت ممکن است تا 90 روز زمان نیاز داشته باشد. هزینه‌هایی که برای صدور بلو‌کارت لازم است به شرح زیر می‌باشد:

 • هزینه صدور بلو‌کارت برای بار اول 140 یورو
 • هزینه تمدید بلو‌کارت 100 یورو

 

مزایای اخذ بلو‌کارت

اگر شما شرایط اخذ بلو کارت را دارا باشید و بتوانید آنرا دریافت کنید می‌توانید از مزایای این اجازه اقامت استفاده کنید:

 • شرایط کار و حقوق برابر با شهروندان کشور صادر کننده بلو‌کارت
 • حرکت آزاد در سراسر اتحادیه اروپا
 • حقوق اجتماعی، آموزشی، اقتصادی، فرهنگی، انسانی و بهداشتی برابر برای شخص دارنده بلو‌کارت و خانواده او.
 • حق اقامت دائم در کشور صادر‌کننده